Narození miminka je snad ta nejkrásnější životní událost. V následujících měsících se budete na našich stránkách setkávat s cyklem článků, které se budou zabývat nejrůznějšími otázkami, které ji provázejí.
Narození miminka je snad ta nejkrásnější životní událost. V následujících měsících se budete na našich stránkách setkávat s cyklem článků, které se budou zabývat nejrůznějšími otázkami, které ji provázejí.
Besedy s odborníky i soukromé konzultace s fyzioterapeutem, logopedem, psychologem či pediatrem, kurzy první pomoci a vedle toho kopec zábavy pro rodiče a jejich nejmenší – to je náplní workshopů na téma zdravé rodičovství.
Do cyklu od početí do tří let patří přirozeně i toto téma. Co to vlastně plodnost a neplodnost je, kdy se začít obávat a kdy naopak nepodléhat panice. Pojďme zmínit základní termíny, které s přípravou na početí dítěte souvisí.
Po porodu se na čerstvou maminku valí spousta nových situací a bez nadsázky výzev, se kterými se snaží vyrovnat. Vedle péče o miminko je to i péče o sebe sama, kam mimo jiné patří také pravidelné cvičení.
Třetí květnový týden patří Světovému týdnu respektu k porodu. V Praze proběhl již po devatenácté Rodinný festival Respekt k porodu. Povídali jsme si o něm s Petrou Sovovou.
Komplikací, které ohrožují plodnost ženy, je vícero. Jednou z nejčastějších příčin, proč se mladým ženám nedaří otěhotnět, je endometrióza. Co to je a jak ji zjistíme? Dá se endometrióza léčit?
Podpora je v období těhotenství důležitá. Nastávajícím maminkám se jí dostává od partnera, členů rodiny a přátel. Připraveni pomáhat jsou nejen odborníci, ale také zdravotní pojišťovna.
Toho, co se vám začne honit v hlavě vzápětí poté, co se dozvíte tu úžasnou, nádhernou zprávu, že čekáte miminko, je strašně moc. S pocity, jako je radost a nadšení, si určitě poradíte ve spojení se svými nejbližšími sami. Ti se s vámi jistě podělí také o své zkušenosti. A s čím zkušenosti nemají, s tím vám pomohou předporodní kurzy. Co se v nich dozvíte?
Otoky jsou potíže, které v těhotenství prodělá snad každá nastávající maminka. Přečtěte si, kdy a jak se otoky na těle projevují a na co si musíte za všech okolností dát pozor.
Otevřená beseda s odborníky i soukromé konzultace, vedle toho kopec zábavy pro rodiče a jejich nejmenší – to bylo náplní naší série workshopů, která proběhla v září a říjnu v pěti českých městech. Jak to na nich vypadalo?
Pokud se vám nedaří po delší dobu počít miminko, neváhejte s konzultací u odborníka. Je dobré znát důvody, proč se početí nedaří, a ještě lepší je aktivně přistoupit ke zdárnému řešení. Umělé oplodnění je účinnou metodou, která vám s početím pomůže. Co vlastně celý proces obnáší a podle jakých kritérií si vybrat kliniku?
Příroda od momentu početí dělá doslova zázraky, ale i váš zdravotní stav je klíčový již od uhnízdění plodu v děloze. Na co se zaměřit v raných stadiích těhotenství a nejlépe ještě před otěhotněním?
I když dopřáváte svému tělu vyváženou stravu a dostatek vitamínů, je namístě během těhotenství rozšířit či „přeskládat“ složení vitamínů a důležitých prvků. Na nákup vám přispěje zdravotní pojišťovna.
Kdy je v těhotenství masáž vhodná a čemu se vyhnout? Ani v těhotenství se nemusíte úplně vzdát své oblíbené masáže. Navíc můžete využít příspěvek od zdravotní pojišťovny.
Kdy se provádí první vyšetření v těhotenství? Jak probíhají a co vše pomáhají zjistit? Jakou léčbu plodu v prvním trimestru lze díky tomu provádět?
Když žena čeká miminko, v jejím životě i v životě jejích blízkých se toho hodně změní. Objeví se tolik nových potřeb a situací. Program pro těhotné se snaží pomáhat na všech frontách.
Doporučení, co vše byste měli udělat pro své miminko, je tolik, že se v nich můžete ztratit. Co je nezbytné, co je vhodné? Podívejme se na klady i zápory jedné z metod – odběru pupečníkové krve.
Systém preventivních prohlídek našeho dítěte se nám sice může zdát trošku náročný, ale je velmi propracovaný. Proto si také pediatra vybírá žena již v těhotenství. Kolik prohlídek je třeba absolvovat?
Ve třetím trimestru se preventivní vyšetření soustřeďují nejen na miminko, ale rovným dílem i na maminku. U miminka sledujeme růst, u maminky případné zdravotní potíže související s probíhajícími změnami.
Průběh těhotenství, zejména v jeho druhé polovině, může zkomplikovat rozvoj vážného syndromu, jehož příznaky se ale objevují i u zdravých těhotných žen. Jak preeklampsii správně rozpoznat a jak ji lze léčit.
Jak se správnou výživou připravit na porod? A na co se v jídle zaměřit, aby regenerace ihned po porodu začala probíhat co nejlepším způsobem a předávaly jste miminku i nadále vše potřebné?
Mezi poměrně časté obavy těhotných maminek patří i to, zdali po porodu miminko nebude trpět poporodní žloutenkou. V naprosté většině případů jde o léčitelnou komplikaci, která po několika dnech ustoupí.
V předporodních kurzech vás odborníci seznamují s tím, co po příchodu do porodnice můžete očekávat. Všechny ty termíny nejspíš víceméně znáte, pro doprovázející osobu však mohou být velkou neznámou.
Miminko pláče, kroutí se, je zarudlé v obličeji, nožičky přitahuje k bříšku. Křičí a není k utišení. Když se takto ohlásí bolavé bříško, je pohoda celé rodiny rychle pryč. Co s tím?
Medikace a příprava bezprostředně před porodem i během porodu si zaslouží pozornost. Udělejte si přehled o důvodech aplikace jednotlivých léků a postupů, které pomáhají při porodu maminkám a lékařům.
Paradoxně v nejkrásnějším a tolik očekávaném období po narození miminka, na které se těšíte řadu měsíců, se mohou dostavit silné negativní pocity. Kdy je to normální stav a kdy se už jedná o poporodní depresi?
První dny po porodu nemívají čerstvé maminky jistotu, zda zachází se svým děťátkem správně. Naučte se dopředu, jak manipulovat s čerstvě narozeným človíčkem, který ještě nedrží hlavičku, a jak funguje jeho kostra.
Po porodu se děje spousta věcí. Začíná kolotoč péče, radostí i starostí. Nezapomeňte ve víru událostí, že právě v tomto období se vám budou hodit příspěvky od zdravotní pojišťovny.
Pokud čekáte miminko nebo už máte doma novorozeně, nenechte se zviklat širokou nabídkou všelijakých pomůcek, které mnohdy psychomotorickému vývoji dítěte více škodí, než pomáhají.
Deset otázek Edinburské škály postnatální deprese pomáhá správně vyhodnotit závažnost proměn emocionálních stavů v období po porodu. Je důležité rozpoznat stav, kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc.
Cestování letadlem s dětmi je dnes běžná věc, letecké společnosti s přepravou dětí počítají. Všichni rodiče však dobře vědí, že s dětmi nejde nic stoprocentně naplánovat.
Po porodu se celý organismus potřebuje zregenerovat. Velkou péči je třeba věnovat hojení porodních cest. Přečtěte si několik rad, jak intimní partie co nejdříve zregenerovat a urychlit úplné zahojení.
O stresu jako příčině bolesti u kojících maminek se mluví nepoměrně méně než o jiných příčinách. Stres zvyšuje citlivost a tedy i bolestivost u kojení. A bolest sama je silným stresorem, což pocítí i miminko.
Když se stanete rodiči, kromě bezmezné lásky poznáte ještě jeden zcela nový pocit – všudypřítomný strach. Někdy se o své děťátko bojíte tak, že byste ho nejraději zavřeli do zlaté klícky, jen aby si někde neublížilo.
Novorozená miminka mají ještě nevyvinutý imunitní systém, a tak je v prvních týdnech nezbytné dodržovat důkladnou hygienu, především pravidelné koupání.
Od okamžiku porodu se zapojují do péče o vaše miminko dětští lékaři, neonatologové, a svou roli brzy sehraje i první odběr krve u miminka, díky kterému hodnotíme riziko vážných genetických nemocí a vrozených predispozic.
Nekvalitní spánek dítěte či neschopnost usnout bývá frustrující pro obě strany. Dítě je přetažené a protivné, rodiče vyčerpaní. Je vůbec možné naučit děti spát?
Formování mozku a vývoj duševních funkcí dítěte probíhá i dlouho po porodu. Zdravý vývoj mozku a orgánů je přímo spojen s kvalitou a složením mateřského mléka. Velkou roli hrají nenasycené mastné kyseliny.
Po porodu se musíte o své tělo starat se stejnou láskou, jakou věnujete čerstvě narozenému miminku. Zejména po porodu císařským řezem. Jak správně zregenerovat břišní oblast?
Mateřské mléko zcela zásadně ovlivňuje vývoj a dozrávání imunitního systému novorozence. Čím přispívá mateřské mléko k budování celoživotní imunity a jakým nemocem lze dostatečným kojením miminka předejít?
Dudlíky, savičky, kojenecké láhve a hrnečky, plastové misky a další dětské nádobí patří do výbavy každého miminka. Jak je vybírat a jak o ně správně pečovat?
Jak se v čase vyvíjí komunikace vašeho miminka? Co všechno předchází tolik očekávanému prvnímu slovíčku? A jak rozpoznat případné problémy ve vývoji řeči?
Kromě povinného očkování dnes můžeme na základě doporučení dětského lékaře děti očkovat celou řadou výběrových vakcín. Pár otázek kolem očkování pro vás zodpovíme v tomto článku.
Kromě hrubé motoriky se u miminka rychle vyvíjí vnímání okolí, a to všemi smysly. Zlepšuje se sluch, čich, chuť, zrak, hmat, vnímání vlastní polohy a citlivosti kůže. Podívejte se, jak se tento vývoj projevuje.
Novopečené maminky často tápou, kdy začít s přikrmováním, jaké potraviny jsou vhodné a kolik by toho mělo děťátko sníst. Pro ulehčení zavádění příkrmů vám zodpovíme sedm nejčastějších otázek.
Když se vám, byť v dobrém, převrátí život vzhůru nohama, je každá dobrá rada drahá. Rady z portálu Zdravé rodičovství ale drahé nejsou. Pro klienty ZP MV ČR jsou všechny kurzy a semináře zdarma.
O užitečnosti cvičení před porodem i po něm jsme si povídali s fitness cvičitelkou, lektorkou jógy, trenérkou, ale i porodní asistentkou Monikou Karch. Mluvili jsme i o tom, jak je pro maminky výhodné cvičit online.
Mateřské mléko je nejvhodnější a nejvyváženější výživou pro miminko, pro jeho zdravý vývoj je nesmírně důležité. Co dělat, když se kojení nedaří, není možné nebo kojenci mateřské mléko nestačí?
Portál Zdravé rodičovství přináší další videokurzy zaměřené na zdravý vývoj dítěte. Tentokrát je tématem problematika kojení.
Zavádění příkrmů je v životě miminka velmi důležitá fáze. Nelze ji ani uspěchat, ani příliš odkládat. Kojení po čase miminku zkrátka nestačí. Kdy a jak správně s příkrmy u děťátka začít?
Po porodu dochází v životě maminky během krátké doby k mnoha zásadním změnám. Ocení proto rady a zkušenosti. Například ohledně kojení. V rozhovoru s laktační poradkyní zjistíte, co například ovlivňuje kvalitu kojení.
Proč vám lékaři v pediatrických ambulancích doporučují kromě povinného očkování i volitelné vakcíny? Jaký je rozdíl mezi očkováním dětí, které je zahrnuto v povinném schématu, a volitelným očkováním?
Často slýcháme, že dnešním dětem chybí pohyb, že tráví příliš mnoho času před televizí, s mobilem nebo tabletem. Jak je častěji dostat ven, do přírody?
První tři roky dítěte jsou klíčové jak pro růst, tak pro prevenci mnoha potíží zralého věku. Zkrátka, na co si zaděláme v dětství, s tím se potýkáme v dospělosti. Jak předejít obezitě našeho potomka?
Řečové schopnosti spolu s komunikačními dovednostmi jsou velkým skokem ve vývoji dítěte a jsou náročné na zralost celé nervové soustavy. Mluvení jde zkrátka některým dětem rychleji a jiným zase pomaleji
Sladkou chuť děti milují a vyhledávají. Každý rodič však ví, že slazení bílým cukrem není zdravé a může být i škodlivé. Čím jej nahradit?
Správná volba příkrmů je u batolat tak trochu vědou. Hledáme kompromis mezi potřebami dítěte, vlastními zkušenostmi a novými trendy. Co si máme pohlídat u bílkovin a jak je správně kombinovat s kojením?
Velmi častou a zároveň vleklou potíží kojenců a malých dětí je seboroická dermatitida. V tomto článku zhodnotíme nejen lékařské formy boje s touto potíží, ale i překvapivě účinné babské rady.
Jak se připravit na to, co s sebou přináší rodičovství? Každá dobrá rada je cenná, zvlášť když ji předkládají zkušení odborníci. Setkat se nimi můžete na workshopech Zdravé rodičovství.
Rodiče předškolních dětí často řeší otázku: Potřebujeme chodit na logopedii? Poradíme vám, na co se ve vývoji řeči dítěte soustředit.
Patříte mezi stydlivější rodiče? Pak jistě zápolíte s pro vás nepříjemnými situacemi spojenými s dětskou sexualitou. To, že si váš chlapeček často sahá na „pindíka“, ale není žádný problém.
Říká se, že rodiče vychovávají, prarodiče rozmazlují. V mnoha rodinách to platí a mnohým rodičům se to příliš nezamlouvá. Jak situaci řešit?
Zavádění kravského mléka a mléčných výrobků bývá pro rodiče velkým otazníkem. Kdy nastává ten správný čas a jaké typy mléčných výrobků jsou pro křehký organismus kojence prospěšné?
Trápí vaše děťátko zácpa? Oddaluje vyprazdňování z obavy, že to bude bolet? Zaměřte se na jeho jídelníček a přidejte do něj vlákninu.
Přicházejí letní prázdniny, nastává čas hlídacích babiček a tetiček, ale také letních táborů a kempů. Možná bude vaše dítě poprvé mimo domov. Jak to zvládnout?
Hygiena nejen rukou je v sychravém podzimním období zásadní, abychom předcházeli virózám. Naučit děti správným hygienickým návykům je však výzvou, která vyžaduje trpělivost i kreativitu.
Sotva do jídelníčku kojence zařadíte první příkrmy, mohou se objevit nepříjemné reakce jako zvracení, průjem, vyrážka nebo otok. Může se jednat o alergii na vybrané potraviny.
Mezi velmi rizikové faktory přispívající ke vzniku dětské obezity patří především nepravidelnost a malá pestrost jídelníčku. Přesně toho se nám během adventu a Vánoc nejspíš podařilo dosáhnout.
Co to ta doktorka s mým miminkem provádí? To vás možná už v ordinaci také napadlo. Zkoumání reflexů vašeho děťátka je především na lékaři, ale některé si můžete klidně vyzkoušet i sami doma.
První narozeniny. Z vašeho kojence se stává batole. Pojďme mu připravit dokonalou oslavu se zdravým dortem a dalším občerstvením.
Chcete znát odpověď na otázku, zda má maminka opravdu během těhotenství „jíst za dva“? A jak poznáte, že má miminko nějakou potravinovou intoleranci? Podívejte se na rozhovor s nutriční terapeutkou.
Říká se, že první malování je jako první krůčky. První pastelky, prstové barvy či razítka proto neváhejte pořídit dítěti už ve věku kolem jednoho roku.
Malé děti nedokáží rozlišovat vhodné a nevhodné otázky. A tak se může stát, že se vás třeba v tramvaji zeptají, jak vlastně vznikají děti. Mějte na paměti, že zvídavost je přirozená a žádná otázka není tabu.
„Pokud dětem zpíváme, vytváříme tím silné emocionální pouto,“ říká v rozhovoru Barbora Klárová, spisovatelka, zpěvačka a autorka Jasmínových ukolébavek.
Zatímco některé děti se cíleně snaží odlišit, jiné by daly cokoli za to, aby vypadaly stejně jako ostatní: aby neměly ten velký předkus, odstáté uši nebo jizvy v obličeji…
Pokožka miminka je velmi citlivá a náchylná k nejrůznějším alergickým reakcím, vyrážkám a ekzémům. Abychom předcházeli podráždění, je nezbytné dbát na správnou péči o dětské oblečení.
Stali jste se čerstvými rodiči nebo teprve očekáváte přírůstek do rodiny? Pro všechny maminky a tatínky má ZP MV ČR benefit v podobě užitečných kurzů a podcastů s odborníky.
Jaká vyšetření vaše miminko čekají po narození a kdy na ně dojde? Jaké jsou výživové potřeby miminka? Na tyto otázky odpovídá pediatrička MUDr. Michaela Šibíková, Ph.D., ve videokurzech nazvaných Zdravé rodičovství.
„U dětí předškolního věku je důležité zaměřit se na aktivity, které přirozeně rozvíjejí pohybové schopnosti,“ říká v rozhovoru Lucie Ruterlová, zakladatelka Školky v pohybu.
Hygiena nejen rukou je v sychravém podzimním období zásadní, abychom předcházeli virózám. Naučit děti správným hygienickým návykům je však výzvou, která vyžaduje trpělivost i kreativitu.
Znáte okru? Je to zelenina, která si zaslouží místo ve vaší kuchyni. Má přezdívku „dámské prsty“. To zní trochu tajemně, ale věřte, že okra je plná překvapení a obohatí váš jídelníček o zdravé a chutné možnosti.
Hypofýza, známá jako podvěsek mozkový, je drobná endokrinní žláza v dolní části mozku. I přes svou malou velikost, přibližně jako hrášek, je důležitá pro regulaci mnoha životně důležitých funkcí našeho těla.
Bezpečí miminka na prvním místě! Vybrali jsme pro vás pár vychytávek, které vám usnadní těhotenství a ochrání váš poklad, jenž nosíte pod srdcem.
Podívejme se na křen, jehož ostře pálivá chuť vám rozproudí krev a v našich zemích je známý po staletí. Víte ale, jaké další zdravotní benefity přináší? Dnes si přečtěte o jeho roli v přírodní medicíně.