Napadá mě, když vidím vybílené regály s moukou nebo těstovinami v supermarketech a čtu „zaručené“ recepty na sociálních sítích a diskuzních fórech na internetu. Náš národ je typicky známý skepsí a nedůvěrou vůči jakýmkoli autoritám. Proč ale nedůvěřujeme ani názorům vědců a odborníků na zdraví, jejichž hlavním posláním je nám pomáhat?
S tím, jak epidemie infekčního onemocnění vyvolaného novým typem koronaviru postupuje celou Evropou, lze předpokládat její rozrůstání i v České republice. Pod tlakem médií a kvůli velmi přehnaným titulkům však mnozí mají pocit, že jde o nebezpečnou až smrtící nákazu typu moru. Není tomu tak.
Nepleťme si pojmy s dojmy. Nevysvětlujme si razantní preventivní opatření jinak než jako snahu zpomalit a postupně i zastavit rozvoj epidemie do pandemických rozměrů. Nepodléhejme iracionálnímu strachu z nemoci, kterou dokážeme díky úrovni našich zdravotnických služeb, dobře fungujícímu integrovanému záchrannému systému, celosvětovému sdílení všech potřebných epidemiologických dat a intenzivní vědecké práci dřív nebo později zvládnout.
Osobně si myslím, že pod tlakem médií tak trochu ztrácíme nadhled a naší malou perspektivou se nám vše jeví horší, než to ve skutečnosti je. Raději věříme sousedovi než přednímu odborníkovi, raději si své názory ověříme u chlapů v hospodě než na oficiálních informačních stránkách. Jsme zkrátka takoví.
U epidemie chřipky nebo spalniček, svou infekčností podobných novému koronaviru, ignorujeme očkovací opatření, chodíme do práce již zjevně nemocní, cpeme do sebe tablety a horké drinky, ignorujeme volání vlastního těla po odpočinku a času na zotavení. Izolaci od kolektivu sice zvládáme, ale jen do prvního zlepšení příznaků. A to ani nemluvím o tom, že zcela ignorujeme dobu rekonvalescence, kdy imunitní systém někdy potřebuje i týdny na to, aby se plně obnovila jeho funkčnost.
Nový typ koronaviru, jinak velmi běžného původce lehkých respiračních nemocí, se kterým se v denní praxi potkává snad každý praktický lékař, nám ukazuje, že i malá změna genetické výbavy, mutace genu, dokáže ohrozit zdraví desítek tisíců lidí. Jsme zranitelní a teď už to víme.
Mým pohledem je epidemie nového typu koronaviru vlastně jednou velkou celosvětovou univerzitou. Ukazuje nám, že nikdy nemáme podceňovat péči o své zdraví. Ukazuje nám, že sebedisciplínou a osvojením si základních pravidel osobní hygieny dokážeme více než razantními zásahy do chodu celých států. Učí nás, kolik byrokratických a politických překážek lze překonat, pokud je to v zájmu celého lidstva. Ukazuje nám doslova zázraky, které díky mezinárodní spolupráci dokážou během několika dnů nebo měsíců vědci. Vzkazuje nám, tiše, ale přesto důrazně, že zodpovědnost za vlastní zdraví a zdraví rodiny nelze brát na lehkou váhu. Nakonec je nutné také férově poznamenat, že jakkoli vážná tato epidemie je, svým průběhem, nízkou úmrtností a nízkou mírou zdravotních komplikací je to vcelku mírná a laskavá „alma mater“. A to, co si z ní do budoucí praxe odneseme, je již jen na nás.
Vaše doktorka kamarádka Gianna Conti
Prevence respiračních onemocnění
Pár rozumných rad
- Rozumně zhodnoťte riziko výskytu infekce ve vašem bezprostředním okolí. Důvěřujte odborníkům a oficiálním informačním zdrojům.
- Znásobte frekvenci mytí rukou. Naučte i své děti správně a důkladně si mýt ruce. Dohlédněte na ně. Přidejte si gelovou dezinfekci na cesty do školy, práce a mimo domov.
- Nezapomeňte dezinfikovat i volant u auta, mobil, klávesnici u počítače, vypínače a kliky od dveří.
- Při cestě městskou hromadnou dopravou, autobusem nebo metrem použijte gelovou nebo sprejovou dezinfekci rukou ještě před příchodem do práce nebo domů z práce.
- Mějte s sebou a doma jednorázové kapesníky a po použití je hned vyhazujte.
- Kašlete a dýchejte tzv. do rukávu. Vždy odkloňte hlavu od jiných lidí.
- Pokud nejste ve své kůži a pociťujete nástup příznaků nachlazení nebo máte zvýšenou teplotu, nechoďte do práce. Konzultujte své příznaky s ošetřujícím lékařem.
- Nevyhledávejte přeplněná místa, v době hrozící nákazy ve vašem okolí je rozumné raději pobývat doma.
- Zvyšte spotřebu ovoce, zeleniny, pokud nutno i vitaminových doplňků. Dbejte na pitný režim, dopřejte si dostatek spánku.
- Větrejte pravidelně byt nebo dům, provoňte si některou z vonných aromaterapeutických esencí svoje obydlí, a pokud topíte, nezapomeňte před spaním zvlhčit vzduch v ložnici a dětských pokojích.
Užitečné odkazy:
DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":
- Představujeme novou rubriku Na zdraví se musí chytře
- Mikuláš: uhlí za odměnu
- Pro krásu na vánoční trhy
- Předvánoční detox
- O pečených kůžičkách a vepřových nožičkácha
- Zdraví do hrsti
- Vitamin C – méně a častěji je více
- Vitamín C v lékárnách a obchodech
- Horký punč a studené ruce
- Jsou studené ruce varovným příznakem?
- Nos – dobrý sluha, zlý pán. O nosní hygieně na jaře
- (NE)Kašlete na něj aneb Pravidla kašlání pro chytrou rodinu
- Dovolená na chalupě: Lékárnička na pobyty v přírodě
- Dovolená u moře aneb cestovní lékárnička k moři podle nejnovějších trendů
- Je vám horko? Francovku na to!
- Malý letní nepřítel – pravdy a nepravdy o infekcích přenášených klíšťaty
- Lymeská borrelióza – nezapomínejte sami na sebe
- Koronaviry – hrozí nová epidemie?