Pozor na záměnu
Sezona medvědího česneku začíná na přelomu února a března, vrcholí v dubnu a uzavírá se v květnu, kdy květy odkvetou a listy zežloutnou. Jedlé jsou všechny části rostliny – listy, květy i cibulky. V průběhu sezony se ovšem mění jejich aroma. Největší sílu má bylina zkraje jara, než začne vytvářet květy. Pro medvědí česnek se vydejte do vlhkých zastíněných částí lesa nebo do okolí potůčků. Dejte si ovšem dobrý pozor na záměnu s listy konvalinky a ocúnu, které jsou jedovaté. Omyl vyloučíte tak, že listy rozetřete mezi prsty. Listy česneku medvědího vydávají na rozdíl od konvalinky a ocúnu výraznou česnekovou vůni.
Sbírejte opatrně
Obliba medvědího česneku s sebou nese bohužel časté drancování jeho nalezišť, které by mohlo vést k tomu, že za dva tři roky bude této byliny ve volné přírodě výrazně méně. Sbírejte proto medvědí česnek jen pro svou potřebu, a to vždy dva až tři lístky z jednoho trsu. Pokud otrháte všechny listy, většinou poškodíte poupě, rostlina nevykvete a nebude se dále rozmnožovat. V některých oblastech je sběr česneku medvědího dokonce protizákonný. Bylina sice nepatří mezi chráněné druhy, zákaz trhání však platí v přírodních rezervacích a národních přírodních rezervacích, kde zákon zakazuje sběr veškerých rostlin.
TIP: Medvědí česnek si můžete vypěstovat ze semen, cibulek nebo sazeniček na zahrádce nebo i na balkoně v truhlíku.
Jarní dávka vitaminů
Účinky medvědího česneku se ztrácejí sušením, proto používejte vždy čerstvé byliny. Čerstvě nasekané listy dodávají tělu vitaminy a další prospěšné látky, a tím posilují organismus vyčerpaný dlouhou zimu. Kromě jiného je medvědí česnek bohatým zdrojem vitaminu C. Ve 100 gramech listů této byliny je obsažen až trojnásobek doporučené denní dávky vitaminu C pro dospělou osobu. Bylina má také antibiotické, močopudné a projímavé účinky, snižuje krevní tlak, pročišťuje a odhleňuje organismus.
Medvědí česnek stokrát jinak
Existuje mnoho způsobů, jak medvědí česnek zpracovat. Můžete s ním například naložit podobně jako se špenátem. Poduste ho krátce na troše tuku a podávejte ho jako přílohu. Bylinu můžete dále přidat do salátu, sekanými listy posypat chleba s máslem nebo vařené brambory. Lze také připravit pesto, kterým můžete ochutit těstoviny, přidat ho do polévky nebo do omáčky. Pamatujte přitom na to, že čím drobněji medvědí česnek nasekáte, tím intenzivnější bude jeho aroma.
Špagety s pestem z medvědího česneku
Suroviny na přípravu pesta:
- 4 lžíce ořechů (např. kešu, para, piniové)
- 50 g parmazánu
- 50 ml panenského olivového oleje
- 4 hrsti medvědího česneku
Postup:
Všechny suroviny vložte do mixéru a najemno rozmixujete. Ořechy můžete podle chuti nejprve nasucho orestovat na pánvi. Pesto plňte do čistých skleniček a přelijte ho trochou oleje, aby nebyl povrch vystaven vzduchu.