Elektromagnetické záření, tedy fotony, jsou bezpečně uzavřené uvnitř přístroje a rozhodně nemohou měnit buněčné skupenství potravin.
Největší paniku vyvolávají zprávy o tom, že záření v mikrovlnné troubě je podobné tomu rentgenovému a že po konzumaci potravin z mikrovlnek se v lidském těle usazují látky, které se hromadí a negativně na něj působí. To je ale nemožné, jelikož mikrovlnky nejsou schopné ionizujícího záření.
Co je ionizující záření
Ionizující záření je souhrnné označení pro záření, jehož kvanta mají energii postačující k tomu, aby přímo či nepřímo odtrhovaly (tj. ionizovaly) podél své dráhy elektrony z elektronového obalu atomů. Působení ionizujícího záření poškozuje organickou tkáň a může způsobit mutace, rakovinu, nemoc z ozáření i smrt.
Z fyzikálního hlediska je tedy vyloučené, aby se měnila struktura potravin. „Mikrovlnky mají tak malou energii, že nedokážou změnit molekuly, na rozdíl od ionizujícího záření. Dokážou jídlo jen zahřát. Nic víc,“ řekl pro deník Právo RNDr. Luděk Pekárek, DrSc., ze Státního zdravotního ústavu.
Poplašné zprávy se šířily nejenom u nás, ale po celém světě. Světová zdravotnická organizace WHO se proto rozhodla vydat uklidňující prohlášení.
Výňatek z oficiálního prohlášení WHO
„K rozptýlení některých mylných představ je důležité vzít na vědomí, že jídlo připravené v mikrovlnné troubě se nestává ‚radioaktivním‘. V prostoru trouby ani v jídle připraveném v mikrovlnné troubě nezůstává ani žádná mikrovlnná energie, jakmile se trouba vypne. V tomto případě se mikrovlny chovají jako světlo: Jakmile se proud do žárovky přeruší, žádné světlo kolem ní nezůstane.“
WHO se zmiňuje i o strachu z výskytu mikrovln, které trouba používá. Ty mohou být v krajních případech pro lidské tělo nebezpečné (při dlouhodobém působení vysokého množství mikrovln může být poškozena měkká tkáň, např. oko). Tomu, aby tato varianta nastala, zabraňuje samotná konstrukce mikrovlnky, kterou nelze zapnout s otevřenými dvířky.
Právě dvířka však hypoteticky mohou znamenat nebezpečí. Aby mikrovlny neprocházely sklem, jsou dvířka opatřena kovovou mřížkou. Neznamená to, že by v bezprostřední blízkosti malé záření neprostupovalo, hodnoty však jsou bezpečně pod limity mezinárodních standardů. Pokud jsou ale dvířka poškozená, mikrovlnku určitě nepoužívejte a zaneste ji do odborného servisu.
Hojně diskutovaným tématem je také míra ztráty živin a vitaminů z potravin u mikrovlnných trub ve srovnání s dalšími způsoby vaření. Americký vědec Chuli Zeng provedl průzkum vaření tří potravin třemi různými způsoby a porovnal ztráty vitaminu C. Studii potom publikovalo prestižní britské nakladatelství Emerald Publishing.
Úbytek vitaminu C při vaření (v %)
V páře | Ve vodě | V mikrovlnce | |
Brokolice | 14,3 | 54,6 | 28,1 |
Špenát | 11,1 | 50,5 | 25,5 |
Hlávkový salát | 8,6 | 40,4 | 21,2 |
Výsledky přehledně ukazují, že po pětiminutovém vaření uniklo nejmenší množství vitaminu při přípravě v páře. Překvapivý je však výrazně nižší úbytek vitaminu v mikrovlnce oproti tradičnímu vaření ve vodě.
Nevýhod mají mikrovlnky dost
Neznamená to ale, že by mikrovlnky neměly žádné „mouchy“. Tou největší je nerovnoměrný ohřev. Ani otáčivý talíř vám proto stoprocentně nezaručí, že se zničí veškeré bakterie salmonelózy, k jejichž destrukci je potřeba minimálně 70 °C.
Nevhodná je mikrovlnka také k ohřevu výživy pro kojence. Zatímco sklo mikrovlny neohřívají, obsah ano; může se proto na první dotek zdát, že výživa je ještě chladná, zatímco uvnitř bude vařící. Ze stejného důvodu je problematické vaření vajec. Pokud k němu mikrovlnku hodláte použít, nejdříve vajíčka rozklepněte, zbavte skořápky a propíchněte žloutek.
Vyhněte se ohřívání či vaření v plastových nádobách, a když, tak použijte jen plastové nádoby s označením Microwave Safe. Výrobci sami doporučují používat raději výrobky ze skla či keramiky.
Nepoužívejte mikrovlnku na rozmrazování. Protože mikrovlny rozehřívají jen vodu, jedná se o velmi neefektivní způsob na změnu skupenství. A ze stejného důvodu nepočítejte, že dokážete v mikrovlnce vytvořit u kuřete hnědou, křupavou krustu. Tzv. Maillardova reakce vzniká při teplotě 140 až 165 °C. A mikrovlnka se právě kvůli vodě na víc než 100 °C nedostane.