My dospělí to považujeme i dnes za velmi výchovné a morálně správné. A i kdyby naše děti náhodou byly hodné jako andílci, malá sebereflexe jim jistě neuškodí. Jenže to, co je pro naše děti trest, může být pro nás dospělé odměna. Nemluvím zde o briketách na topení ani o koksu černějším než samo peklo. Pro dospělé bych totiž do mikulášské nadílky nejraději nadělila aktivní uhlí, v úhledných černých malých tabletkách, krásné krabičce a magickém názvu obsahujícím různé zkratky a odvozeniny od slovního spojení carbo adsorbens.
Aktivní uhlí, někdy známé i pod laickým termínem živočišné uhlí, je prastarý, neuvěřitelně levný, ve všech lékárnách dostupný, účinný a nesmírně spolehlivý pomocník a náš velký spojenec. Znaly ho již naše maminky, nechyběl v žádné domácí lékárničce. S postupem času se ale natolik rozšířila nabídka různých podpůrných prostředků, že jsme na něj tak trochu zapomněli.
Aktivní uhlí se v našem těle chová jako mycí houba. Povrch uhlí je pórovitý a velmi savý. Svým aktivním povrchem saje a váže do sebe nestrávené části potravy, tuky, plyny a toxiny vznikající trávicím procesem. Do těla se tak nedostane tolik toxinů a střevům se také uleví. Sníží se tlak vznikající při nadýmání. Pokud bylo střevo podrážděno a zareagovalo průjmem, s pomocí dostatečného pitného režimu (nejlepší je hořký černý čaj) a dostatečnou dávkou aktivního uhlí se brzy zastaví a činnost střev se normalizuje.
Na dávce nešetřete
Stejně jako hasiči při likvidaci havárie na silnici nasypou na uniklou naftu pytel sorbentu, který ji zneutralizuje, i aktivní uhlí funguje tehdy, je-li ho v těle dostatek. Proto nezapomeňte, že si musíte vzít nejméně tři až čtyři tablety najednou. Aktivní uhlí totiž nejlépe funguje, pokud se ho najednou do těla dostane alespoň jeden gram. V lékárnách je nyní k dostání carbo adsorbens, bez ohledu na výrobce, téměř výhradně v tabletách po 250 mg. Jednoho gramu tedy dosáhnete, pokud si najednou vezmete hned čtyřitablety. Pokud trávicí potíže trvají, vezměte si před dalším jídlem opět čtyři tablety. Nemůžete se předávkovat. Ale i zde platí zásada neužívat dlouhodobě, jako prevenci nebo bez vědomí ošetřujícího lékaře déle než dva až tři dny.
V době, kdy se na nás ze všech stran valí informace o prostředcích na dobré a špatné trávení, na žáhu, na průjem i na zácpu, se tento tradiční prostředek může jevit jako chudý příbuzný. Ale pamatujte, že není všechno zlato, co se třpytí. Radikální zastavení průjmu také může znamenat, že se nám z těla nevyloučí toxiny, a bakterie tak napáchají v našem organismu ještě více škod. Aktivní uhlí ničím nemanipuluje, jen slušně a poctivě splní svůj účel. Uzdravíme se pak sami, bez zbytečně drsných zásahů do těla.
V předvánočním čase, při vánočním hodování i silvestrovském veselí se přecpání a náročným kombinacím jídla asi nevyhneme. Ale i když zhřešíme, uhlí za odměnu od Mikuláše nás v tom nenechá.
Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.
DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":
- Představujeme novou rubriku Na zdraví se musí chytře
- Předvánoční detox
- Pro krásu na vánoční trhy
- O pečených kůžičkách a vepřových nožičkách
- Zdraví do hrsti
- Vitamin C – méně a častěji je více
- Vitamín C v lékárnách a obchodech
- Horký punč a studené ruce
- Jsou studené ruce varovným příznakem?
- Nos – dobrý sluha, zlý pán. O nosní hygieně na jaře
- (NE)Kašlete na něj aneb Pravidla kašlání pro chytrou rodinu
- Dovolená na chalupě: Lékárnička na pobyty v přírodě
- Dovolená u moře aneb cestovní lékárnička k moři podle nejnovějších trendů
- Je vám horko? Francovku na to!
- Malý letní nepřítel – pravdy a nepravdy o infekcích přenášených klíšťaty
- Lymeská borrelióza – nezapomínejte sami na sebe