Přejít k hlavnímu obsahu
myti_vlasu 1
Zdravý životní styl

Mytí vlasů bez šamponu? Najděte zdravou alternativu

Stejně jako se přidávají nežádoucí chemikálie do potravin a nápojů, obsahují je také klasické šampony. Naštěstí se jim lze vyhnout pomocí přípravků z přírodních zdrojů.

V šamponech nalezneme hned několik nežádoucích látek. Sulfáty mají za úkol vytvořit umělou pěnu, která však při samotném procesu mytí nepomáhá, navíc pokožku dráždí. Parabeny využívané jako konzervační činidla jsou zase potenciálně rakovinotvorné.

Největší neplechu ale nadělají silikony. Ty smyjí společně s nečistotami také veškerý kožní maz (tzv. sebum), který vytváří na vlasech přirozený povrchový film. Sebum vlas obaluje, vyživuje ho a chrání.

Začarovaný kruh

Pokud vlas o tento maz přijde, tělo zareaguje jeho vyšší produkcí. Jenže přílišné množství mazu vypadá nevábně a my se snažíme zbavit vlasy mastnoty další porcí silikonu. Začarovaný kruh tak pokračuje.

Naštěstí z něj lze vystoupit. Jakmile člověk přestane používat klasické šampony, tělo (zvyklé produkovat nadměrné množství seba) vlasy hustě obalí. Než se nechá přesvědčit, že další dávka silikonů už nepřijde, trvá to zpravidla šest týdnů.

Minimálně po tuto dobu lze klasické šampony nahradit alternativami bez chemického složení. Tato metoda se celosvětově nazývá no poo. Jedná se o náhražky typického šamponu, které pomohou zbavit vlasy nečistoty a odumřelých  buněk z hlavy šetrněji.

Marocký jíl

Jak umýt vlasy bez šamponu?

  1. Mytí vlasů žitnou moukou: Rozhodně sáhněte po hladké žitné mouce! Celozrnná by vám na vlasech vytvořila betonovou krustu. Na jedno umytí budete potřebovat jednu až dvě polévkové lžíce; z prášku pak po smíchání s vodou udělejte kašičku. Tu vmasírujte ke konečkům a pečlivě spláchněte.
  2. Mytí vlasů jedlou sodou: Zázračný prášek mnoha využití lze upotřebit také místo šamponu. Roztok se vytvoří z dvou lžiček sody a dvou sklenic vody. Ten se vmasíruje ke konečkům vlasů a oplachuje vlažnou vodou. Ale pozor, některé typy vlasů roztok z jedlé sody nadměrně vysuší a vlasy se mohou začít třepit a lámat.
  3. Mytí vlasů marockým jílem: Další velmi oblíbená varianta. Na kašičku potřebujeme dvě lžíce jílu, 3 až 4 kapky arganového oleje a trochu vody. Udělejte co nejhustší směs, kterou vzápětí vmasírujte do vlasů. Pokud vám zbyde, můžete ji použít na obličej. Před spláchnutím nechte působit 15 minut.

Kdyby se vám stýskalo po snadném rozčesávání vlasů, nemusíte zoufat. Přírodní kondicionér snadno získáte smícháním jedné lžíce jablečného octa s půl litrem vody. Tímto roztokem vlasy opláchněte a už je nesplachujte vodou.

Nebojte se, že budou vlasy nepříjemně cítit, případný octový odér se po vysušení vlasů ztratí. Ocet navíc působí proti vysoušení a dodává vlasům lesk. A pokud doma zrovna nemáte jablečný ocet, můžete použít citronovou šťávu nebo vývar z rozmarýnu.

Pokud se chcete zbavit chemikálií, ale zároveň vám vyhovuje mít v koupelně lahvičku s přípravkem na vlasy, můžete sáhnout po no poo šamponu. Ty, ovšem poněkud dražší, naleznete v bio obchodech.

Druhy no poo šamponů:

  • klasické
  • olejové
  • práškové
  • tuhé
  • sprchové (i na zbytek těla)

Jelikož se vlasy šampony myjí až od 30. let minulého století, je patrné, že naši předkové smývali z vlasů nečistoty jinými způsoby. Zkusit proto můžete také odvary z kopřivy, růže, máty, měsíčku, ztmavujícího rozmarýnu nebo naopak zesvětlujícího heřmánku.

Olivový nebo kokosový olej vlasům zase zajistí vyšší lesk.

Jak vidíte, mytí vlasů typickými chemickými šampony lze nahradit mnoha způsoby a šestitýdenní „páchnoucí období“ lze přečkat poměrně bez potíží. Vlasy si na váš nový, šetrnější způsob péče postupně zvyknou a vám bude brzy stačit mýt si je jednou až dvakrát týdně. Vlasy zesílí, přestanou se třepit a budou pevnější.

A co po šesti týdnech? Můžete buďto zůstat u no poo metody, která se vám nejvíc osvědčila, nebo se třeba pustit do mytí vlasů pouze vodou. V takovém případě se ale vyzbrojte trpělivostí, protože před samotným opláchnutím musíte vlasy pečlivě rozčesat kartáčem, abyste rozprostřeli sebum po celé jejich délce. Překážkou se může stát i tvrdá voda, která vlasy vysušuje. Zázračný roztok jablečného octa a vody ale znovu podá pomocnou ruku.

Aktuálně