Pravda je, že čím více životních zkušeností mám, tím méně se míchám do soukromých záležitostí někoho jiného. Takže ani vám neporadím, na koho kašlat. O to raději vysvětluji, co vlastně kašel je, a radím, jak kašlat.
Kašel je jedním ze základních příznaků onemocnění spojených s dýchacím systémem, dost často je i projevem komplikací jiných vážnějších nemocí, především srdečních nebo metabolických nemocí. Ale neměli byste se tohoto příznaku bát. Kašel je totiž reflexivní a moudrou obrannou reakcí těla na dráždivý podnět někde v dýchací soustavě. Tělo se snaží zbavit překážky, odstranit prach, hlen nebo vlastní odumřelé buňky zasažené viry nebo bakteriemi.
Dýchací soustava je pro boj s infekcí vybavena mnoha mechanismy, a i když by se mohlo zdát, že v prvních hodinách od vypuknutí rýmy, chřipky a jiných dýchacích infekcí nás pálí jen nos, hrdlo a průdušky, ozve se poměrně rychle dráždivý suchý kašel a ten postupně přejde do vlhkého. Naše tělo totiž několikanásobně zvýší produkci hlenu v dýchacích cestách, někdy až desetinásobně, pokryje celou plochu dýchacích cest, doslova obalí všechny prašné částice, odumřelé buňky sliznice aobranné imunitní buňky, které vycestovaly, aby pozabíjely viry a bakterie. Toto nahromadění hlenu pak také dráždí dýchací cesty ke kašli.
Druhy kašle
Kašel můžeme dělit podle mnoha měřítek, protože může trvat krátce (po dobu infekce dýchacích cest), déle (jako doprovodný příznak mnoha onemocnění) nebo jednorázově při náhlém vdechnutí prachu nebo malého předmětu. Dělení na akutní a chronický kašel a další podrobnější rozdělení patří jednoznačně do kompetence vašeho ošetřujícího lékaře. Pro domácí terapii vám ale postačí základní dělení: na suchý a vlhký kašel.
Dráždivý – tzv. „suchý“ – kašel je projevem podráždění dýchací soustavy (bez ohledu na druh infekce). Je také doprovodným příznakem virových a některých bakteriálních nemocí. V naprosté většině případů se během dvou až tří dnů od vypuknutí infekce mění na kašel produktivní, tzv. „vlhký“.
Jak kašlat
Nikdo z nás se nevyhne situaci, kdy musíme na pochůzky, i když nám zrovna vypuklo akutní onemocnění. Občas prostě musíme i jako nemocní na nákupy, do práce, cestovat městskou hromadnou dopravou nebo se jen dopravit k našemu lékaři a do lékárny. Zde je velmi dobré naučit se pár pravidel „slušného“ kašlání.
Pravidla slušného kašlání:
- Nikdy nekašlete přímo „do tváře“ jiné osoby, ani v přeplněném autobuse. Odkloňte hlavu jiným směrem.
- Kašlete tzv. „do rukávu“. Pokud to jde, ještě před odkašláním dejte před sebe předloktí, rukáv bundy nebo svetru.
- Je-li to možné, přidržujte si před ústy papírový ubrousek. Odhazujte jej ihned po použití. Nikdy jej nedržte v dlani při podávání rukou nebo placení, přenášíte tím infekci na jiné.
- Rozhodně se nesnižujte k vyprázdnění obsahu svých průdušek na pozemní komunikace. Je to tak nechutné a nespolečenské, že o tom ani nemusíme mluvit.
- I když se říká, že hlen musí ven, neznamená to, že to nutně musíte udělat. Polknutím se obsah dýchacích cest dostane do žaludku, kde jej žaludeční šťáva s kyselinou chlorovodíkovou rychle zvládne.
- V chladném počasí si kryjte dýchací cesty šálou či šátkem. Předejdete tak dráždění a rychlému vysychání dýchacích cest.
- Pokud máte dráždivý kašel a nemáte možnost vzít si lék proti kašli, rozhodně si dejte nějaké cucavé pastilky nebo žvýkačku. Zvlhčíte tím přirozeně, svými vlastními slinami, dýchací cesty. Navíc mnohé z těchto pastilek mají samy tlumivé a hojivé přísady.
- Jak nejčastěji je to možné, pijte, ideálně teplé nebo vlažné a neperlivé nápoje.
- I když je mrazivý zimní vzduch daleko lepší než smog všude na ulici, takže neškodí občas kancelář a byt vyvětrat, dbejte na zvlhčení místnosti odpařovačem nebo vlhkými ručníky.
- Přírodní esenciální oleje, mentol, cypřiš, levandule, eukalyptus, citrusové a lesní vůně, přidané do difuzéru nebo jen do vonné lampy, čistí vzduch a tlumí dráždění dýchacích cest.
Terapie kašle dostupnými prostředky
Podle druhu kašle a stadia nemoci můžete buď tělu ulevit a dopřát odpočinek, nebo můžete podpořit vykašlávání. Ideální je, když uděláte podle vývoje nemoci oboje. Pokud vás kašel trápí, celé hrdlo škrábe, při pokusu o vykašlání spíše sípete nebo zrudnete, nasaďte antitusika, tedy léky, které centrálně, na úrovni mozku, tlumí kašel. Jsou dobré na noc, abyste se nerušeně vyspali. Dále je dobré je používat u dětí, seniorů a všech, kdo trpí vysokým krevním tlakem a srdečními problémy, kvůli kterým by kašel byl příliš vysilující. Vždy je používejte jen omezenou dobu, dokud je to nezbytně nutné. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem o jejich správném dávkování.
Hned jak cítíte, že se charakter kašle mění na „vlhký“, někdy mu říkáme i produktivní (s vykašláním hlenu), nasaďte úplně jinou léčbu. Obyčejně tomu bývá po jednom dvou dnech od vypuknutí prvních příznaků. Tehdy zase přes den, nejlépe ráno a pak brzy odpoledne, přidejte ke své léčbě expektorancia, jinak i mukolytika. Jsou to kapky, sirupy a šumivé tablety na ředění hlenů, které podpoří přirozený kašlací reflex, kterým se tělo zbaví hlenu a s ním i všeho znečištění, odumřelých buněk a virů. Dýchací cesty se vyčistí, tělo si vytvoří nový čistý hlen, ale po uzdravení zase již jen v množství potřebném pro fungování dýchacích cest. Neberte tyto přípravky nikdy na noc. Tekutý hlen by se přeléval po dýchacích cestách a jakákoli změna jeho polohy by vás dráždila na kašel a budila ze spaní.
Kašel je váš spojenec. Naučte se jej využívat chytře a ve svůj prospěch. Klidně si decentně odkašlete, pokud potřebujete upoutat pozornost například na poradě nebo upozornit manžela, aby se neotáčel za každou sukní. Kašlete, kdykoli se vám zachce, kdykoli vám to pomůže a kdykoli vám to prospěje. Ale rozhodně nekašlete na své zdraví!
Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.
DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":
- Představujeme novou rubriku Na zdraví se musí chytře
- Mikuláš: uhlí za odměnu
- Pro krásu na vánoční trhy
- Předvánoční detox
- O pečených kůžičkách a vepřových nožičkách
- Zdraví do hrsti
- Vitamin C – méně a častěji je více
- Vitamín C v lékárnách a obchodech
- Horký punč a studené ruce
- Jsou studené ruce varovným příznakem?
- Nos – dobrý sluha, zlý pán. O nosní hygieně na jaře
- Dovolená na chalupě: Lékárnička na pobyty v přírodě
- Dovolená u moře aneb cestovní lékárnička k moři podle nejnovějších trendů
- Je vám horko? Francovku na to!
- Malý letní nepřítel – pravdy a nepravdy o infekcích přenášených klíšťaty
- Lymeská borrelióza – nezapomínejte sami na sebe