Úklid těla u pečení
Co můžete v prosinci uprostřed vánočního shonu udělat pro své zdraví? Spojte vánoční pečení a zdobení cukroví s jednoduchým a velmi účinným detoxem těla. Dopřejte tělu ještě před Vánoci odkyselovací kúru.
Vánoce jsou obdobím, kdy se zejména ženy, matky, můžou strhat starostmi a přípravou domácnosti. Po šíleném úklidu a stresovém shánění dárků se zostra vrháme na pečení. Čím více povinností máme, tím méně pravidelná a vyvážená je naše strava. Přidáváme na počtu káv, necítíme žízeň, neustále se stresujeme. A hlad? Ten vlastně mnohdy ani nemáme, protože si v pracovním kolektivu navzájem ochutnáváme nové druhy cukroví nebo mlsáme čokolády, kterých jsou plné obchody. Doma při vánočním pečení ochutnáváme vše, marmeládou počínaje a hotovým cukrovím konče. Ve výsledku tak zejména před Vánoci konzumujeme daleko více jednoduchých cukrů a výrobků z bílé mouky, než je obvyklé.
V našem těle vzniká stav překyselení, odborně nazývaný jako acidóza. Krátkodobě se naše tělo dokáže s acidózou samo vyrovnat mnoha kompenzačními mechanismy, například prohloubením dýchání. Kyseliny jsou také neutralizovány minerály a vyloučeny ledvinami nebo se zneutralizují na soli a později uloží do podkožního vaziva. Pokud kyselinotvorné potraviny v naší potravě přetrvávají nebo se toto stravování v kombinaci se stresem stalo našim životním stylem, máme problém. Tělo ve své snaze o rovnováhu vnitřního prostředí začne odbourávat minerály, například z kostí. V podobě solí je jako nepotřebný odpad ukládá do vaziv, šlach, kloubů a podkoží. U všech těchto částí těla pak dochází k postupnému tuhnutí, ztrátě pružnosti a omezování hybnosti. Nehledě na to, že nám křehnou kosti, které jsou pak daleko náchylnější ke zlomeninám.
Nohy a perníčky
Skvělým řešením, jak ulevit svému tělu a neztratit čas, je zkombinovat čas určený na slepování lineckých koleček, formování rohlíčků a zdobení perníčků se zásaditou nožní koupelí. Zásaditá nožní koupel není nic jiného než nohy ponořené do vaničky nebo jiné nádoby s vodou přibližně tělové teploty, s přidáním zásadité minerální soli. Obvykle se jako přísada do koupele používá čistá himalájská minerální sůl, v drogeriích však najdete více přípravků označených přímo jako zásaditá koupel. Na rozdíl od koupelí celého těla, které jsou základem mnoha ozdravných kúr, lázeňských procedur i alternativní léčby, nožní lázeň je elegantním a čas šetřícím prostředkem, který pracuje s jednoduchým faktem. Tělo se snaží sníženou kyselost v oblasti kůže na nohou kompenzovat přesunem kyselin do této části a následným vylučováním pokožkou z těla.
Hodina pro zdraví
Samotná reakce na zásadité prostředí a zahájení regulačního procesu trvá tělu delší dobu. Nožní koupel bude proto účinná teprve tehdy, když v ní vaše nohy zůstanou ponořené více než 45 minut, ideálně i více než hodinu. Při nožní koupeli se také doporučuje v průběhů lázně několikrát své tělo „prokartáčovat“ směrem k srdci, aby se rozhýbala lymfa a prokrvilo podkoží. Masáž nasucho – kartáčem nebo lufou – je plně dostačující. Pozor: Dávkování na obalech často pamatuje pouze na vanové koupele celého těla, pro nožní lázeň by to byla zbytečně silná dávka. Skutečně rozumnou investicí je v tomto případě zajít do nejbližší lékárny, kde vám prodají tzv. lakmusové papírky nebo laboratorní indikátory kyselosti (nebo zásaditosti prostředí).
Ponořením testovacího proužku do vody změříte zásaditost koupele. Mnoho koupelových přísad nemá dostatečnou zásaditost. Aby se spustil mechanismus, kdy tělo aktivně vylučuje kyseliny kůží, musí mít naměřené pH lázně hodnotu více jako 8,5.
Buďte opatrní na neprověřené koupelové směsi, aromatizované koupelové směsi a soli od neznámých prodejců a z internetových zdrojů, kde nemáte záruku kvality soli ani její zásaditosti. Naopak mnoho dodavatelů do kamenných obchodů by nezískalo zakázky, pokud by dostatečnou certifikací kvality a složení nedeklarovali kvalitu svého zboží. Opět a znovu se tu uplatňuje selský rozum.
Kouzlo opakování
Nožní koupel jednou za čas rozhodně vašemu tělu neuleví. Popravdě, napoprvé možná kromě hezké a vláčné pokožky na chodidlech asi nepocítíte v těle žádné změny. Kouzlo odkyselení touto metodou spočívá především v tom, že minimálně týden, možná i deset dnů, dennodenně věnujete nožní lázni přibližně hodinu nebo i více. Vřele doporučuji nachystat si na dosah ruky rychlovarnou konvici, abyste si mohli přilít teplou vodu, jakmile vám teplota lázně již nebude příjemná. I vsedě každých deset minut „prokartáčujte“ a rozhýbejte lymfu v podkoží. Připravte si velký šálek bylinkového čaje, ať podpoříte vylučovací funkci ledvin.
Funguje tato metoda?
Především je nutno říct, že odpadní látky metabolismu, které se vám v těle hromadily léta, nezmizí samy odsebe hned za jeden nebo dva dny. Ale tato metoda je jednoduchá, nevyžaduje žádnou velkou investici, nemůže při správném dávkování soli nijak poškodit vaši pokožku. Je téměř jisté, že při splnění dalších podmínek, tedy rozumné teploty vody, suchých kartáčových masážích a dostatečném opakování počtu nožních koupelí se alespoň část usazenin v podkoží a vazivech uvolní a vyloučí. Dalším klíčem k úspěchu je dodání minerálů (vápníku, draslíku a magnézia) v podobě minerálních vod, zeleniny, ovoce nebo i ve formě potravinových doplňků v kombinaci. Zvyšte příjem vitaminu C, ten totiž hraje klíčovou roli v nové tvorbě vaziva i v odkyselovacích mechanismech v těle.
Nebuďte překvapeni, když vás kdekoli na těle začne svědit kůže. Lehké svědění kůže indikuje, že se v podkoží dějí změny, že se naše tělo čistí a odkyseluje. Nelze vyloučit, že budete po nožní lázni více unavení a ospalí. Tyto příznaky jsou dočasné, a pokud si dáváte lázeň večer, nijak nenaruší váš denní režim. Po pár dnech se budete cítit významně lehčí, měli byste na sobě poznat, že máte více energie a výkonnosti. Tělu se uleví a možná oceníte i to, že docela častým vedlejším účinkem je ztráta hmotnosti a zmenšení otoků.
Vaše tělo bude lépe připravené na vánoční hodování. A v neposlední řadě, vaše vánoční pečivo bude jistě nádherně nazdobené.
Krásný advent!
Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.
DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":
- Představujeme novou rubriku Na zdraví se musí chytře
- Mikuláš: uhlí za odměnu
- Pro krásu na vánoční trhy
- O pečených kůžičkách a vepřových nožičkách
- Zdraví do hrsti
- Vitamin C – méně a častěji je více
- Vitamín C v lékárnách a obchodech
- Horký punč a studené ruce
- Jsou studené ruce varovným příznakem?
- Nos – dobrý sluha, zlý pán. O nosní hygieně na jaře
- (NE)Kašlete na něj aneb Pravidla kašlání pro chytrou rodinu
- Dovolená na chalupě: Lékárnička na pobyty v přírodě
- Dovolená u moře aneb cestovní lékárnička k moři podle nejnovějších trendů
- Je vám horko? Francovku na to!
- Malý letní nepřítel – pravdy a nepravdy o infekcích přenášených klíšťat
- Lymeská borrelióza – nezapomínejte sami na sebe