Jednoduché cukry dodají rychlou energii
Sacharidy (cukry) jsou pro nás zdrojem energie. Rozlišujeme dva typy sacharidů, které se liší tím, jak je organismus vstřebává. Jednoduché sacharidy se po konzumaci vstřebávají rovnou do krve, odkud se dostávají do buněk a tělo je využívá na činnost orgánů a svalů. Hladinu cukru v krvi reguluje inzulín. Přebytek cukru se pak ukládá ve formě tuku jako energetická zásoba.
Mezi jednoduché cukry se řadí cukr řepný, ovocný, hroznový a další. Často se označují jako „prázdné kalorie“, protože jejich energetická hodnota výrazně převažuje nad hodnotou výživovou.
Dávejte přednost složitým cukrům
Komplexní neboli složité sacharidy (polysacharidy) jsou cukry, které se před vstřebáním do krve nejprve rozštěpí na cukry jednoduché. Energie se z nich uvolňuje postupně a díky tomu nekolísá hladina cukru v krvi a nepřetěžuje se slinivka břišní, produkující inzulín.
Zdroje složitých cukrů by měly v jídelníčku převažovat nad jednoduchými cukry. Jsou to převážně „přílohy“ jako brambory, rýže, jáhly, ovesné vločky, kuskus, pečivo a další.
V cukrovinkách cukr nepřekvapí
Cukr se v některých potravinách vyskytuje přirozeně, a to především v ovoci, mléčných výrobcích, ořeších, zrnech a luštěninách; do jiných potravin se přidává během výroby. Kromě cukrovinek, které jsou složené téměř výhradně z cukru či glukozového nebo maltosového sirupu, se mezi nejvýznamnější zdroje cukrů řadí nealkoholické nápoje, zpracované ovoce jako džemy, sušené nebo proslazené ovoce, čokoláda (v závislosti na obsahu kakaa), výrobky z obilovin (sladké jemné pečivo, cereálie), kysané mléčné výrobky a mražené krémy a zmrzliny.
Může se skrývat i v „tmavém“ pečivu
Zatímco u cukrovinek bychom obsah cukru očekávali, u některých potravin je překvapující. Jedná se o takzvaně skrytý cukr, který zvýrazňuje chuť nebo barvu výrobků. Najdeme ho především v průmyslově zpracovaných jídlech, sterilovaných potravinách, müsli tyčinkách, snídaňových cereáliích, hotových omáčkách, ochucovadlech, kečupech, v sušeném mase, ochucených jogurtech nebo instantních kávových nápojích. Některé produkty s přidaným cukrem se dokonce „tváří“ jako zdravější. Příkladem může být vícezrnné nebo tmavé pečivo, někdy označované jako fitness, které vypadá jako celozrnné. Ve skutečnosti je však vyrobené z pšeničné bílé mouky s příměsí karamelu nebo sladu, který mu dodává tmavší barvu.
Proč omezit cukr?
Příliš mnoho cukru v jídelníčku zapříčiňuje celou řadu zdravotních potíží, počínaje zubním kazem a konče závažnými chorobami. Mezi ty patří obezita a nemoci, které s obezitou souvisí, jako cukrovka 2. typu, srdečně-cévní onemocnění a některé typy nádorů. Další komplikací může být inzulinová rezistence, která často vede k vyššímu krevnímu tlaku, vyšší hladině kyseliny močové a ateroskleróze (příčina infarktů a mrtvic). Nadbytek cukru může rovněž narušit rovnováhu střevní mikroflóry a zvyšovat rizika zánětlivých procesů v těle. Souvisí s ním také zvýšená únava, poruchy spánku a celkové oslabení imunity.
Věnujte pozornost složení výrobků
Na obalech výrobků najdete surovinové složení, což je seznam surovin, ze kterých se výrobek skládá, a to v sestupném pořadí jejich množství. Platí tedy, že čím výše je cukr uvedený, tím víc ho ve výrobku je. Dále je na obalech povinně tabulka výživových údajů, která uvádí kromě obsahu sacharidů a cukru také obsah tuků a nasycených mastných kyselin, bílkovin a soli (případně nepovinně i obsah dalších látek). Cukr se může skrývat také za pojmy jako sacharóza, glukóza, dextróza, laktóza, maltóza nebo fruktóza a dále za názvy alternativních sladidel, jako je například melasa, třtinový sirup nebo kukuřičný sirup.
Víte, kolik cukru skrývají?
- Ovocná müsli tyčinka… 2 kostky cukru
- Malý ovocný jogurt… 5 kostek cukru
- 500 g hotové rajčatové omáčky… 6½ kostky