Přejít k hlavnímu obsahu
Ryma_proc
Pohled lékaře

Rýma: Proč nám teče z nosu?

Příroda se probouzí. Stromy a keře kvetou, v trávě prosvítají první pampelišky. Pro mnohé z nás nastává čas vycházek do parku. Pro jiné z nás DOBA SMRKACÍ.

Nejde jen o rýmu a nachlazení. Z nosu nám teče i proto, že naše tělo reaguje až příliš citlivě na podněty z přírody. Máme možná alergickou rýmu. Co ji způsobuje? Proč nám teče z nosu?

První linie

Bez kyslíku bychom nepřežili. Příroda nás vybavila chytrými nástroji pro jeho příjem a vstřebání až po poslední buňku. Na začátku „kyslíkové“ cesty stojí důmyslný nástroj, nos. Kromě toho, že definuje vzhled, je často chloubou nebo důvodem posměšků, je to bojovník v první linii, který bojuje za čistý vzduch v našich plicích.

Nos je funkčně uzpůsobený tak, aby vdechovaný vzduch usměrnil, ohřál, zvlhčil a především vyčistil. K tomu slouží nejen jeho tvar, ale i rozdělení přepážkou, zvlnění sliznice do záhybů. Sliznice nosu je složená ze dvou typů buněk. Epitelové, krycí buňky mají směrem do nosní dutiny řasinky. Řasinky kmitají vždy směrem ven a ve spolupráci s pohárkovými buňkami, jejichž účelem je tvorba ochranného hlenu, společně zachytávají a čistí vdechovaný vzduch. Zachytávají ho do hlenu, který je za normálních okolností gelovým roztokem glykoproteinů. V klidovém stavu jenom pokrývá nosní sliznici a je poměrně hustý.

Nosovod

Nos, tak jako každá jiná tkáň, reaguje velmi citlivě na podnět zvenku. Když jej tedy napadne virus či bakterie nebo se jenom podráždí smítkem, prachem nebo třeba pepřem, volná nervová zakončení, tedy čidla ve sliznici buňky, vyhlásí poplach, na který tělo zareaguje hned několika způsoby:

  1. Obranným reflexem, kýchnutím, kdy se nos snaží rychle odstranit překážku dýchání.
  2. Zánětlivou reakcí, kdy se do buněk sliznice i do mezibuněčného prostoru přesune množství tkáňového moku, vznikne zánět, s ním spojené zbytnění tkání, tedy otok.
  3. Pohárkové buňky znásobí své úsilí při výrobě ochranného hlenu, ten se velmi zředí a nos takzvaně „teče“.

Bolavé dutiny

Mnoho lidí zaznamená při ucpání nosu ještě tupé bolesti především v přední a tvářové části tváře. Příčinou bolesti je zde také zánět. Každá z přídatných nosních dutin je s dutinou nosní spojená poměrně úzkým kanálkem, který je také pokrytý sliznicí. Zánět z jakéhokoli důvodu je doprovázený otokem, kdy se prostor velmi zmenší a vzduch nemůže volně proudit. Vzniká v nich podtlak, na který tělo nemůže reagovat jinak než bolestí.

Běžná rýma

Akutní rýma začíná pocitem zablokovaného (ucpaného) nosu, kdy se rozvíjí zánět a otok, ale produkce hlenu zaostává. Po pár hodinách se radikálně zvyšuje produkce hlenu a v závislosti na poškození je hlen vodnatý a postupně do něj prostupují obranné buňky naší imunity, lymfocyty, také se v něm objevují odumřelé buňky sliznice. Hlen pak v dalších dnech může získat specifickou barvu, zákal.

Chronická rýma

Pokud přetrvává rýma více dnů, nedaří se ji potlačit, může se jednat o opakovanou infekci, například tehdy, kdy není rýma úplně doléčená a infekce zůstává v dutinách. Nebo je v nosní dutině překážka, například polypy nebo deformace přepážky, která zhoršuje samočisticí funkci nosu. Spouštěčem rýmy může být i průvan a chlad od nohou, kdy tělo reaguje reflexním stažením drobných cévek a zpomalením pohybu řasinkového epitelu. Nejčastěji je chronická rýma důsledkem nesprávného užívání nosních kapek, které aktivně „uvolňují“ nos za pomoci poměrně agresivních chemických látek. Krátkodobě jsou tyto kapky užitečné a doslova přikážou nosu, aby přestal téct. Dlouhodobě ale dochází k jisté únavě cév sliznice a nos pak přestane poslouchat.

Alergická rýma

Alergická rýma je čím dál častějším fenoménem, kdy poměrně jednoduché podněty z přírody, typicky pyly nebo prachové částice, způsobují přehnanou imunitní reakci organismu a úpornou snahu nosní sliznice „zbavit se“ těchto alergenů. Pokud tato rýma není nijak výrazná, častokrát ji přestaneme vnímat a o nos se nestaráme. To pak způsobuje únavu, problémy se soustředěním a výkonností, naše tělo se prostě dobře neprodýchá. Někdy zase dochází k poškození kůže, sliznice, praskají drobné cévky, nadužívají se nosní kapky.

Nos můžeme mít velký, malý, křivý, rovný, roztomilý nebo ošklivý. Ať jej máme takový, nebo makový, nejdůležitější je, aby nám správně fungoval. Takže smrkejte a dýchejte.

Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti

Aktuálně