Přejít k hlavnímu obsahu
Zdravív_hrsti
Pohled lékaře

Zdraví do hrsti

Vzít rozum do hrsti je často používané rčení. Říkáme tím světu, že jsme nějakou nečekanou životní situaci vyřešili logicky, účelně a dobře. Pokud stejně přistoupíme ke svému tělu a začneme o svém zdraví uvažovat rozumně, nebudeme potřebovat mnoho léků, potravinových doplňků a rozličných pomůcek, které se nám neustále nabízejí prostřednictvím médií.

Vybereme pro sebe pouze to, co nám opravdu posílí zdraví, nebo to, čeho se nám v naší výživě nedostává. Rozumný přístup ke svému zdraví šetří čas, peníze, a především naše tělo. Vezměte proto nejen rozum, ale i své zdraví do hrsti.

Vitamín C – tělesný strážce

Vitamín C se s příchodem chladného počasí stává oblíbeným tématem mnoha reklam, článků i hovorů. I přes tuto osvětu se mnozí lidé při jeho konzumaci nebo doplňování formou přípravků z lékárny dopouští mnoha excesů. O této látce lidé vědí málo a často mají zkreslené informace. Známý je především fakt, že vitamín C přispívá k posílení imunity. Pravdou ale je, že kyselina L-askorbová, jak správně zní chemický název této látky, je velmi důležitá v mnoha metabolických procesech. Neobejde se bez ní prakticky žádná část našeho těla.

Paradoxně tomu tak v minulosti nebylo. Lidé schopnost sami si látku vyrábět evolučně ztratili, stejně jako opice a několik málo druhů ptáků a ryb. Paradoxně mnoho zvířat, například i kozy, si denně pro svou potřebu v těle vyrobí až 10 gramů vitamínu C denně.

To, že jsme vývojově ztratili schopnost si vyrobit tuto látku, samo o sobě není až tak velký problém. Vážnějším problémem je, že i když ji potřebujeme po celý den a pro mnoho různých funkcí, nejsme schopni ji ani skladovat. Další problém, o kterém vědci diskutují již od doby objevení vitamínu C a jeho role v metabolismu, je povědomí o tom, jak kvalitní je jeho vstřebávání a kdy nebo za jakých okolností se dosahuje jeho stabilní hladiny v krvi, která dokáže člověka ochránit před mnoha nemocemi a zabránit opotřebovávání organismu nebo předčasnému stárnutí. 

Vitamín C a jeho role v lidském těle

Asi nejlepší přirovnání, které vysvětluje všestrannost této látky, je příměr s osobním strážcem. Dobrý bodyguard má znalosti, dovednosti, zkušenosti i výcvik, aby předvídal nebezpečnou situaci, aby jí zabránil, aby nás chránil a taky se o nás postaral, pokud nás náhodou někdo zraní. Pokud ale nebude u nás, neochrání nás.

Vlastně podobně je na tom i vitamín C. Pokud je totiž v těle přítomný, tak zasahuje v tom orgánu nebo v té části těla, kde je třeba, a ve chvíli, kdy je to třeba. Vitamín C má nezastupitelnou funkci v mnoha procesech naší živé továrny, především však:  

  1. Aktivně přispívá k obnově a nové tvorbě kolagenu, který je v naší kůži, vlasech, cévních stěnách, šlachách, kloubních pouzdrech i chrupavkách. Jeho nedostatek nebo problém s jeho vstřebáváním brzy pocítíme na lámavosti vlasů a na suché a svědivé kůži. Kromě toho se mnozí potýkají s tzv. vrzajícími koleny, což způsobuje nižší vazkost kloubní tekutiny. Problém s pevností cév se projevuje především u nejmenších vlásečnic, jejichž buněčná stěna je velmi tenká a lehce praská, a proto se v místě poškození může zhoršit zásobení kyslíkem nebo živinami. Nejvíc to pociťují okrajové části těla, tedy ruce a nohy, kde může dojít ke zvýšené tvorbě podlitin, praskání kůže a zhoršení prokrvení končetin.
  2. Zabraňuje tzv. oxidačnímu stresu tkání. V buňkách vzniká při jejich činnosti mnoho volných radikálů, což jsou aktivní elektricky nabité chemické látky, které způsobují předčasné stárnutí a mnoho dalších potíží. I u zdravě se stravujících lidí, kteří mají normálně ve stravě dostatek živin, může při stresu nebo velké fyzické námaze dojít ke zvýšené tvorbě radikálů. Vitamín C je v tomto smyslu něco jako osobní strážce. Vždy v té tkáni, kde je to třeba, například ve svalech, se naváže na radikály a neutralizuje je, tedy laicky řečeno zajistí, aby nenapáchaly v těle velkou škodu.
  3. Přispívá k normálnímu metabolismu mnoha látek, které přijímáme v potravě. Podporuje vstřebávání železa, životně důležitého pro krvetvorbu, účastní se odbourávání tuků a naopak zabraňuje v buňkách předčasné oxidaci buněčných tuků, jejich takzvanému „žluknutí“.
  4. Velmi důležitá je jeho funkce pro nervový systém, a to nejen pro nervy samotné, ale i pro bdělost, koncentraci a vytrvalost, které jsou velmi závislé na efektivitě chemických procesů. Jeho nedostatek velmi pocítíte na duševní výkonnosti. Jste podráždění a unavení.
  5. Klíčovou roli hraje vitamín C taky v imunitních procesech. Nelze snad ani vyjmenovat všechny dílčí úkony, do kterých je vitamín C aktivně zapojený, mezi nejvýznamnější patří především protilátková ochrana, vazba na škodliviny nebo produkty rozkladu buněk a aktivní role ve fungování lymfocytů.
  6. Na silnou imunitu plynule navazuje taky role vitamínu C při regeneraci tkání nebo při urychlení hojení operačních ran a celkové regeneraci po nemoci. S dostatkem vitamínu C jde vše lépe a efektivněji, například výše zmíněná nová tvorba vaziva, obnova buněk a sliznic, výroba stavebních látek pro tělo v játrech nebo i procesy tvorby krvinek. 

Ovoce a zelenina s vitamínem C

Kolik naše tělo potřebuje vitamínu C?

Vlivem reklam a možná také svého špatného svědomí se často domníváme, že pokud nemáme ve výživě dostatek ovoce a zeleniny, vše napravíme vysokými dávkami některé z forem uměle vyrobeného vitamínu C, koupeného v supermarketech nebo lékárnách. Je to jeden z nejčastějších omylů, jakých se dopouštíme. Měli bychom vědět, že naše tělo potřebuje v klidovém stavu jen něco kolem 60 až 100 miligramů denně. Teprve ve stresu, při fyzické námaze, nevyspáním, konzumací alkoholu a taky některých léčiv, vlivem kouření nebo pobytem v zakouřeném prostředí potřeba tohoto vitamínu násobně narůstá. Zvýšenou potřebu mají hasiči nebo policisté (směnný provoz, neustálé přechody z tepla do chladu, pohyb v rizikovém prostředí). Stejně tak je tomu u pracovníků v profesích, které se dostávají do kontaktu s nemocnými, tedy u zdravotníků a pracovníků v sociálních službách v sezoně infekčních nemocí (pracovní, dětské, seniorské kolektivy).

Potřeba vitamínu C v našem těle sice v těchto situacích narůstá, nikoliv však o stovky procent, pouze o desítky miligramů za hodinu.

Kouzlo správné koncentrace v těle tedy není v množství dávky, ale v tom, zda a jak se nám podaří dosáhnout přibližně rovnoměrné hladiny v organismu i v době, kdy pracujeme, nemáme možnost se pravidelně stravovat, jsme pod psychickým tlakem nebo z různých důvodů, například hygienických opatření v práci, nemůžeme přes den konzumovat ovoce a zeleninu. Máme mnoho možností, jak dosáhnout vyvážené koncentrace, důležité ale je, abychom i za těchto situací na přísun vitamínu C mysleli. 

Pamatujme tedy, že naše tělo potřebuje vitamín C celý den i noc. Na nás je, jestli uhlídáme jeho hladinu v organismu. Protože jej tělo nedokáže uskladnit, moudré je vícekrát za den sáhnout po ovoci nebo zelenině. Pokud nám to práce nebo povinnosti neumožňují a pokud naše práce vyžaduje častý kontakt s lidmi, a znamená tedy i vyšší riziko infekcí horních dýchacích cest, přidejme ke stravě i moderní, v lékárnách běžně dostupné, postupně vstřebatelné formy toho vitamínu.

Autorka: MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.

DALŠÍ DÍLY RUBRIKY "NA ZDRAVÍ SE MUSÍ CHYTŘE":

Aktuálně