To vše v roušce nebo respirátoru, a jak již je pro nás pracující lid běžné, pořád v poklusu. Není divu, že se nám občas nedaří popadnout dech.
Opravdový stres však nyní zažívají lidé trpící průduškovým astmatem. Astma totiž nelze úplně vyléčit. Odhaduje se, že až 15 % naší populace si astmatické potíže přinese do dospělosti z dětského věku, kdy astma patří k nejčastějším chronickým onemocněním.
Astma, konkrétně průduškové astma, je onemocnění spojené s otokem sliznice dýchacích cest a stažením hladké svaloviny průdušek, což dohromady výrazně omezuje dýchání, tedy výměnu kyslíku a kysličníku uhličitého v plicích. Na kyslíku je závislá každá buňka. Dechovou tíseň a i malý pokles koncentrace kyslíku v tkáních pociťujeme všichni bez výjimky jako stres. Aby se tělo s tímto stavem vypořádalo, zvýší počet úderů srdce, bránice i mezižeberní svaly se usilovně snaží pracovat. Dýchání se stává namáhavým a často jej doprovází pískání a sípání. Posléze se dostaví svalová slabost, nejrychleji u velkých svalových skupin na nohách. U citlivějších jedinců můžou nastat závratě až kolapsové stavy.
Dýchání v rouškách a respirátorech je již tak náročné. Pro astmatiky to znamená o jednu velkou překážku navíc. Zvyšuje se odpor, proti kterému dýcháme. Vlhké, teplé mikroklima pod rouškou se po sundání rychle změní na studený vzduch. A to všechno spouští astmatické potíže, kterým v daný moment nelze předejít jinak než použitím úlevového léku ve formě inhalátoru.
Platí pravidlo, že každý jedinec, který má již potvrzenou diagnózu průduškového astmatu a je na tuto nemoc léčený, by měl mít kromě základní terapie předepsán i úlevový lék, nejčastěji ve formě inhalátoru, který mu umožní v případě potřeby vstříknout účinnou látku, která do pár desítek vteřin pomůže roztáhnout průdušky a uleví od dechové tísně.
Inhalátory existují v mnoha podobách a formách a společným účelem všech je dostat co nejrychleji léčebnou látku přímo do dýchacích cest. V tomto případě nemluvíme o inhalátorech práškových forem léků, které pomáhají regulovat intenzitu nemoci, ani o protizánětlivých kortikoidních preparátech, ale o velmi široce používaném aerosolovém rozprašovači léčebné látky, tedy bronchodilatancia, které uvolňuje křeč hladké svaloviny a v poměrně krátkém čase opět roztáhne průdušky.
Inhalátor s bronchodilatanciem jako úlevovou léčbou bychom měli při cestě do práce, za nákupy i při sportu nebo delším pobytu v přírodě mít raději vždy s sebou.
Desatero správného použití inhalátoru
- Není to dekorace
Pro správně použití inhalátoru sice existuji jasná doporučení, ale pokud jej vůbec nemáte u sebe, tak vám opravdu nepomůže. Nejedná se o preventivní lék, který byste brali ráno nebo večer, ale o jakousi pojistku pro situace, které můžou nastat. Nikdy předem nelze říct, že jej náhodou nebudete potřebovat. - Uveďte jej do provozu
Tak jako u každého sprejového přípravku, i z aerosolového inhalátoru se musí při prvním použití dvakrát až třikrát odstříknout. Tím se vytvoří v systému tlak a inhalátor je připraven na další použití. - Protřepat, nemíchat!
Stejně jako ve filmu s Jamesem Bondem, i inhalátor musíte před každým použitím řádně protřepat. - Dnem vzhůru, víčko pryč
Pouze v této poloze může aerosol správně fungovat. Pokud nesundáte víčko, aerosol do plic nedostanete. - Vydechnout, prosím
Aby se léčivá látka dostala do plic, musíme z nich předtím vzduch vytlačit. - Jeden stisk
S nádechem stiskněte. Jedenkrát. Pouze jedenkrát. Jinak hrozí předávkování. - Dokonalý polibek
Obemknutí rtů musí stát za to. Těsné a přiléhající, jako nové džíny. - Počítejte do pěti
Minimálně na 5 vteřin musíte zadržet dech, aby účinná látka měla šanci rozprostřít se po průduškách a usadit se, aniž byste ji hned vydechli. - Pozor na nadužívání
Každá účinná látka má přesně dané schéma použití. Proto opakované použití přísně podřiďte tomu, co vám nařídil ošetřující lékař, nebo pamatujte na instrukce v příbalovém letáku. Předávkování inhalačními bronchodilatancii může s sebou nést nežádoucí účinky. Buďte opatrní. - Starý za nový
Manžela můžete také klidně vyměnit, ale teď jde o inhalátor. Inhalátory mají poměrně kratší dobu použití a tu je dobré sledovat. Ošetřující lékař vám lehce pošle elektronický recept na nový.
Zdá se, že roušek se jen tak brzy nezbavíme, proto musíme počítat s řadou dechových potíží při přechodu z tepla do zimy i při námaze a dobíhání dopravního spoje. Astmatikům by proto nikdy neměl na podzim chybět inhalátor – dobrý sluha a věrný přítel našich průdušek.
Více zajímavých informací ve formě krátkých videí najdete na: www.mujinhalator.cz.
Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti
Autorka
MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.
Upozornění
Léčebná a zdravotně osvětová doporučení v této rubrice nenahrazují kompletní lékařské vyšetření.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.