Do jaké míry obezita ovlivňuje imunitu?
Je třeba si uvědomit, že obezita je závažný zdravotní problém, který poškozuje všechny orgánové systémy včetně imunity. Komplexní metabolické změny, které obezita spouští, vedou k celkové prozánětlivé reakci, která nepříznivě přestavuje imunitní systém. Jedná se o zánět, který se dá změřit běžným vyšetřením tzv. citlivého C reaktivního proteinu (CRP), jež ZPMV ČR plně hradí ze zdravotního pojištění.
Do všeobecného povědomí se v rámci současné covidové epidemie dostal důsledek tohoto poškození imunity ve zvýšeném riziku vnímavosti, těžkého průběhu a úmrtí u jedinců se závažnou obezitou. Na průběhu infekce covid-19 je dokumentováno, jak závažně obezita imunitu jedince poškozuje – jako by byl o 30 let starší. Poškození imunity obezitou se ale týká všech závažných onemocnění na jednotkách intenzivní péče, nejen těch infekčních.
Věnujete se především dětské obezitě. Jaké jsou hlavní rizikové návyky, které mohou vést k obezitě u dítěte?
Na utváření dětského světa se podílí škola, kamarádi, zájmy, média, ale nejvíce ze všeho rodina. Dítě je výkladní skříní rodiny, na které se zrcadlí genetika a především životní styl. Odráží se na něm veškeré nedostatky a neúspěchy rodinných režimových opatření, které vedou k pozitivní nerovnováze v energetickém příjmu a výdeji. V civilizovaném světě není volný přístup ke zdroji potravin. Každý kilogram (a i kilogram navíc) se musí zakoupit a představuje reálnou částku dva až tři tisíce korun na 1 kg tuku. K tomu ze své zkušenosti přidávám sedm podmínek, za kterých se při splnění tří dětská obezita rozvíjí:
- Vynechávání snídaně nebo dietologický chaos
- Slazený nápoj v pitném režimu
- Méně než 2 km chůze denně
- Více jak 2 hodiny u obrazovky denně
- O více než hodinu více, nebo méně spánku, než je norma podle věku
- Specifická vývojová porucha (např. ADHD, Aspergerův syndrom, autismus)
- Rozluková rodinná situace
Existuje riziko trvalého ovlivnění kvality imunity nadváhou?
V rámci imunologicko-metabolických změn se předpokládá, že závažná dětská obezita zkrátí střední délku života jednotlivce o dvě, extrémně až o čtyři dekády. Obezita je základním kamenem rozvoje metabolického syndromu, s kterým obézní děti vstupují do dospělosti. Přes rozvoj inzulinové rezistence vede prozánětlivý stav k rozvoji cukrovky 2. typu, kornatění cév, rozvoji srdečně-cévních komplikací, selhání jater a ledvin. S obezitou kvůli prozánětlivému imunologickému stavu souvisí více nádorů než s bývalým strašákem číslo jedna – kouřením. Předcházení obezitě by snížilo výskyt cukrovky 2. typu o dvě třetiny. Agresivním ovlivněním všech rizikových faktorů, které doprovázejí obezitu, bychom dokázali předejít více než 80 % srdečně-cévních příhod, 2/3 případů transplantací jater a ledvin a 1/3 případů rakoviny.