Tuto letní lapálii však nemůžeme podcenit, jinak riskujeme daleko větší komplikace.
Zánět dolních močových cest je noční můrou mnoha žen. Ještě doteď lze najít mnoho předsudků a tabu, kvůli kterým ženy o této potíži nerady mluví. Záněty močového měchýře nejsou na rozdíl od mnoha mýtů a fám důsledkem „veselého“ privátního života ani důsledkem vyzývavého oblečení. Jde o banální a velmi častý důsledek podchlazení, nedostatečného pitného režimu nebo obecně oslabené imunity organismu, která si na tomto citlivém místě vybere svou daň.
Močové cesty jsou svojí funkcí nastaveny na jednostranný pohyb odpadních látek od ledvin směrem k měchýři a následně dolními močovými cestami směrem ven. Stěna močového měchýře i močovodů je velmi odolná vůči mechanickému poškození i prostupu bakterií.
Existují však situace, kdy bakterie dokážou z dolního močovodu vystoupat opačným směrem nebo se v močovém měchýři rozmnoží natolik, že si s nimi imunita již nedokáže poradit. Tyto situace nastávají docela často, pokud je tělo dehydratované nedostatečným pitným režimem. Tehdy se pochopitelně i méně často močí. Selským rozumem lze odvodit, že zbytek moči se v měchýři zdrží delší dobu, bakterie mají tedy delší dobu na rozmnožení.
Na sliznicích dolních močových cest, respektive na vnějších rodidlech máme ještě jednu slizniční ochranu. Je v ní snížené PH a vlastní přátelské bakterie, což dohromady tvoří nepřátelské klima pro všechny útočící mini nepřátele. Tuto bariéru občas v dobrém úmyslu zničíme samy přílišnou hygienou, zásaditými čisticími prostředky. Suchá sliznice nedokáže bránit prostupu bakterií.
Dvě strany mince
Akutní zánět močového měchýře a opakované záněty močových cest jsou dvě rozdílné situace, které nelze směšovat a které také v konečném důsledku znamenají úplně jiné zdravotní riziko i úplně jiný postup při jejich zaléčení. Akutní zánět mívá často na svědomí bakterie Escherichia coli. Zánět bývá doprovázený silnou bolestivostí, nutkáním na močení, pálením při močení. Někdy se přidají i celkové potíže, zvýšená teplota a bolestivost v oblasti zad. Akutní zánět patří k lékaři. Bakteriální infekci lze laboratorně lehce prokázat. Infekci je nutné přeléčit antibiotiky nebo chemofarmaky. Bakterie se totiž dokážou v záhybech močového měchýře uchytit a po čase se znovu aktivují.
Pro rozhodování o chronickém zánětu mají lékaři jasná kritéria. Pokud se akutní zánět močového měchýře zopakuje dvakrát v průběhu půl roku, respektive třikrát za celý rok, jde již o chronickou infekci, která vyžaduje systémové přeléčení. Hrozí totiž infekce vnitřních močovodů nebo ledvin s dalekosáhlými důsledky pro lidské zdraví. Lékaři také musí posoudit stav celkové imunity, respektive zavést dodatečné a dlouhodobé přeléčení a posílení imunity. Opakované infekce často hrozí diabetickým pacientům, u kterých nadměrná koncentrace glukózy v moči vytváří ideální prostředí pro přemnožení bakterií.