Někteří to ještě improvizujeme šátky, většina z nás ale již při vstupu do dopravního prostředku automaticky loví z kapsy nebo z kabelky nějakou tu roušku. V čem je tedy problém?
Na povinnost nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy jsme si zvykli více méně neradi, ale zvykli. Nevadí nám to, na nástupištích roušky na poslední chvíli lovíme v kapsách a kabelkách. Někde tam přece jen musí být. A také je. Na dně, zmačkaná, mírně ušmudlaná, ale je. Co na tom, že ji v kabelce nebo ve školní tašce máme týden?
Rouška je osvědčenou ochranou dýchacích cest. Aby fungovala, musí i u ní platit alespoň pár základních pravidel:
- Jednorázová rouška je JEDNORÁZOVÁ. Nosit ji opakovaně týden není dobrý nápad. Pokud nechcete přetížit rodinný rozpočet, zaveďte roušky pro opakované nošení.
- Naučte děti, že tak, jak se mění prádlo, musí se měnit i roušky – ty použité za čisté, vyprané a dezinfikované. Nejlépe bude, když si doma na odkládání použitých roušek vytvoříte systém.
- Pořiďte si dostatečnou rouškovou rezervu. Lichožrouti sice mají nejraději ponožky, rouškami ale nepohrdnou. Nenechte se zaskočit. Roušky chybí nejvíce tehdy, když nemáte možnost ani čas je pořídit.
- Zaveďte si v domácnosti nový rituál. Režim údržby roušek v domácnosti naplánujte na víkend, lépe se vám bude řešit praní, žehlení a balení do školních i pracovních tašek.
- Neodbývejte sami sebe. Děti sice mají vše a nejlépe dvakrát, ale váš partner již posté věší omšelou roušku na řadicí páku a vaše rouška na sobě nese stopy rtěnky a make-upu.
- Nepodvádějte své zdraví. Rouška jen přes pusu nechrání. Leda před hlasitým mluvením. Do roušky patří i nos.
Jednou na vše, co nyní zažíváme, budeme vzpomínat. Možná i na celkem vtipnou paralelu, jak jsme místo vinobraní měli doma „maskopraní“.
Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti
Autorka
MUDr. Gianna Conti, MBA – lékařka, vydavatelka odborných časopisů pro seniory, sociální služby a záchranářství, garantka prestižního projektu oceňování hrdinských záchranářských činů Zlatý záchranářský kříž, propagátorka poctivé zdravotní osvěty. Přednáší a vzdělává především nezdravotnickou veřejnost.
Upozornění
Léčebná a zdravotně osvětová doporučení v této rubrice nenahrazují kompletní lékařské vyšetření.
Informace zde prezentované nenaplňují znaky § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.