Narození miminka je snad ta nejkrásnější životní událost. V následujících měsících se budete na našich stránkách setkávat s cyklem článků, které se budou zabývat nejrůznějšími otázkami, které ji provázejí.
Narození miminka je snad ta nejkrásnější životní událost. V následujících měsících se budete na našich stránkách setkávat s cyklem článků, které se budou zabývat nejrůznějšími otázkami, které ji provázejí.
Besedy s odborníky i soukromé konzultace s fyzioterapeutem, logopedem, psychologem či pediatrem, kurzy první pomoci a vedle toho kopec zábavy pro rodiče a jejich nejmenší – to je náplní workshopů na téma zdravé rodičovství.
Do cyklu od početí do tří let patří přirozeně i toto téma. Co to vlastně plodnost a neplodnost je, kdy se začít obávat a kdy naopak nepodléhat panice. Pojďme zmínit základní termíny, které s přípravou na početí dítěte souvisí.
Třetí květnový týden patří Světovému týdnu respektu k porodu. V Praze proběhl již po devatenácté Rodinný festival Respekt k porodu. Povídali jsme si o něm s Petrou Sovovou.
Podpora je v období těhotenství důležitá. Nastávajícím maminkám se jí dostává od partnera, členů rodiny a přátel. Připraveni pomáhat jsou nejen odborníci, ale také zdravotní pojišťovna.
Po porodu se na čerstvou maminku valí spousta nových situací a bez nadsázky výzev, se kterými se snaží vyrovnat. Vedle péče o miminko je to i péče o sebe sama, kam mimo jiné patří také pravidelné cvičení.
Toho, co se vám začne honit v hlavě vzápětí poté, co se dozvíte tu úžasnou, nádhernou zprávu, že čekáte miminko, je strašně moc. S pocity, jako je radost a nadšení, si určitě poradíte ve spojení se svými nejbližšími sami. Ti se s vámi jistě podělí také o své zkušenosti. A s čím zkušenosti nemají, s tím vám pomohou předporodní kurzy. Co se v nich dozvíte?
Otoky jsou potíže, které v těhotenství prodělá snad každá nastávající maminka. Přečtěte si, kdy a jak se otoky na těle projevují a na co si musíte za všech okolností dát pozor.
Otevřená beseda s odborníky i soukromé konzultace, vedle toho kopec zábavy pro rodiče a jejich nejmenší – to bylo náplní naší série workshopů, která proběhla v září a říjnu v pěti českých městech. Jak to na nich vypadalo?
Příroda od momentu početí dělá doslova zázraky, ale i váš zdravotní stav je klíčový již od uhnízdění plodu v děloze. Na co se zaměřit v raných stadiích těhotenství a nejlépe ještě před otěhotněním?
I když dopřáváte svému tělu vyváženou stravu a dostatek vitamínů, je namístě během těhotenství rozšířit či „přeskládat“ složení vitamínů a důležitých prvků. Na nákup vám přispěje zdravotní pojišťovna.
Když žena čeká miminko, v jejím životě i v životě jejích blízkých se toho hodně změní. Objeví se tolik nových potřeb a situací. Program pro těhotné se snaží pomáhat na všech frontách.
Systém preventivních prohlídek našeho dítěte se nám sice může zdát trošku náročný, ale je velmi propracovaný. Proto si také pediatra vybírá žena již v těhotenství. Kolik prohlídek je třeba absolvovat?
Kdy se provádí první vyšetření v těhotenství? Jak probíhají a co vše pomáhají zjistit? Jakou léčbu plodu v prvním trimestru lze díky tomu provádět?
Doporučení, co vše byste měli udělat pro své miminko, je tolik, že se v nich můžete ztratit. Co je nezbytné, co je vhodné? Podívejme se na klady i zápory jedné z metod – odběru pupečníkové krve.
Kdy je v těhotenství masáž vhodná a čemu se vyhnout? Ani v těhotenství se nemusíte úplně vzdát své oblíbené masáže. Navíc můžete využít příspěvek od zdravotní pojišťovny.
Jak se správnou výživou připravit na porod? A na co se v jídle zaměřit, aby regenerace ihned po porodu začala probíhat co nejlepším způsobem a předávaly jste miminku i nadále vše potřebné?
Ve třetím trimestru se preventivní vyšetření soustřeďují nejen na miminko, ale rovným dílem i na maminku. U miminka sledujeme růst, u maminky případné zdravotní potíže související s probíhajícími změnami.
Průběh těhotenství, zejména v jeho druhé polovině, může zkomplikovat rozvoj vážného syndromu, jehož příznaky se ale objevují i u zdravých těhotných žen. Jak preeklampsii správně rozpoznat a jak ji lze léčit.
V předporodních kurzech vás odborníci seznamují s tím, co po příchodu do porodnice můžete očekávat. Všechny ty termíny nejspíš víceméně znáte, pro doprovázející osobu však mohou být velkou neznámou.
Paradoxně v nejkrásnějším a tolik očekávaném období po narození miminka, na které se těšíte řadu měsíců, se mohou dostavit silné negativní pocity. Kdy je to normální stav a kdy se už jedná o poporodní depresi?
Medikace a příprava bezprostředně před porodem i během porodu si zaslouží pozornost. Udělejte si přehled o důvodech aplikace jednotlivých léků a postupů, které pomáhají při porodu maminkám a lékařům.
Po porodu se děje spousta věcí. Začíná kolotoč péče, radostí i starostí. Nezapomeňte ve víru událostí, že právě v tomto období se vám budou hodit příspěvky od zdravotní pojišťovny.
Deset otázek Edinburské škály postnatální deprese pomáhá správně vyhodnotit závažnost proměn emocionálních stavů v období po porodu. Je důležité rozpoznat stav, kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc.
Po porodu se celý organismus potřebuje zregenerovat. Velkou péči je třeba věnovat hojení porodních cest. Přečtěte si několik rad, jak intimní partie co nejdříve zregenerovat a urychlit úplné zahojení.
O stresu jako příčině bolesti u kojících maminek se mluví nepoměrně méně než o jiných příčinách. Stres zvyšuje citlivost a tedy i bolestivost u kojení. A bolest sama je silným stresorem, což pocítí i miminko.
Formování mozku a vývoj duševních funkcí dítěte probíhá i dlouho po porodu. Zdravý vývoj mozku a orgánů je přímo spojen s kvalitou a složením mateřského mléka. Velkou roli hrají nenasycené mastné kyseliny.
Po porodu se musíte o své tělo starat se stejnou láskou, jakou věnujete čerstvě narozenému miminku. Zejména po porodu císařským řezem. Jak správně zregenerovat břišní oblast?
Dudlíky, savičky, kojenecké láhve a hrnečky, plastové misky a další dětské nádobí patří do výbavy každého miminka. Jak je vybírat a jak o ně správně pečovat?
Mateřské mléko zcela zásadně ovlivňuje vývoj a dozrávání imunitního systému novorozence. Čím přispívá mateřské mléko k budování celoživotní imunity a jakým nemocem lze dostatečným kojením miminka předejít?
Od okamžiku porodu se zapojují do péče o vaše miminko dětští lékaři, neonatologové, a svou roli brzy sehraje i první odběr krve u miminka, díky kterému hodnotíme riziko vážných genetických nemocí a vrozených predispozic.
O užitečnosti cvičení před porodem i po něm jsme si povídali s fitness cvičitelkou, lektorkou jógy, trenérkou, ale i porodní asistentkou Monikou Karch. Mluvili jsme i o tom, jak je pro maminky výhodné cvičit online.
Když se vám, byť v dobrém, převrátí život vzhůru nohama, je každá dobrá rada drahá. Rady z portálu Zdravé rodičovství ale drahé nejsou. Pro klienty ZP MV ČR jsou všechny kurzy a semináře zdarma.
Zavádění příkrmů je v životě miminka velmi důležitá fáze. Nelze ji ani uspěchat, ani příliš odkládat. Kojení po čase miminku zkrátka nestačí. Kdy a jak správně s příkrmy u děťátka začít?
Po porodu dochází v životě maminky během krátké doby k mnoha zásadním změnám. Ocení proto rady a zkušenosti. Například ohledně kojení. V rozhovoru s laktační poradkyní zjistíte, co například ovlivňuje kvalitu kojení.
Portál Zdravé rodičovství přináší další videokurzy zaměřené na zdravý vývoj dítěte. Tentokrát je tématem problematika kojení.
Novopečené maminky často tápou, kdy začít s přikrmováním, jaké potraviny jsou vhodné a kolik by toho mělo děťátko sníst. Pro ulehčení zavádění příkrmů vám zodpovíme sedm nejčastějších otázek.
První tři roky dítěte jsou klíčové jak pro růst, tak pro prevenci mnoha potíží zralého věku. Zkrátka, na co si zaděláme v dětství, s tím se potýkáme v dospělosti. Jak předejít obezitě našeho potomka?
Proč vám lékaři v pediatrických ambulancích doporučují kromě povinného očkování i volitelné vakcíny? Jaký je rozdíl mezi očkováním dětí, které je zahrnuto v povinném schématu, a volitelným očkováním?
Co to ta doktorka s mým miminkem provádí? To vás možná už v ordinaci také napadlo. Zkoumání reflexů vašeho děťátka je především na lékaři, ale některé si můžete klidně vyzkoušet i sami doma.
„Pokud dětem zpíváme, vytváříme tím silné emocionální pouto,“ říká v rozhovoru Barbora Klárová, spisovatelka, zpěvačka a autorka Jasmínových ukolébavek.
Stali jste se čerstvými rodiči nebo teprve očekáváte přírůstek do rodiny? Pro všechny maminky a tatínky má ZP MV ČR benefit v podobě užitečných kurzů a podcastů s odborníky.
Chcete znát odpověď na otázku, zda má maminka opravdu během těhotenství „jíst za dva“? A jak poznáte, že má miminko nějakou potravinovou intoleranci? Podívejte se na rozhovor s nutriční terapeutkou.
Cítíte se stále ve spěchu a pod tlakem? Mindfulness vám pomůže zpomalit, snížit stres a více si užívat přítomný okamžik. Přečtěte si článek, a naučíte se jednoduché techniky, které zlepší váš každodenní život.
Jak sociální sítě ovlivňují psychiku a sebevědomí? Komunikace, zábava i sebeprezentace, ale také tlak a obavy z hodnocení druhých. Proč jsou lajky tak důležité? A jak dobře zvládat dopady online světa?
Hubnutí může zlepšit nejen fyzické zdraví, ale psychickou pohodu. Jsou tu ale i rizika, jako je tlak na vlastní dokonalost nebo poruchy příjmu potravy. Jak hubnout zdravě a udržet si duševní rovnováhu?
Proč některé děti neumějí vyslovit hlásku L nebo si „šlapou na jazyk“? Kdy je potřeba vyhledat logopeda? V rozhovoru odpovídá Mgr. Barbora Richtrová, předsedkyně Asociace klinických logopedů.
O nákazách a nebezpečí, které hrozí po přisátí klíšťat, slyšíte jistě ze všech stran. Vědci však před nedávnem otevřeli odbornou diskusi o zcela novém riziku.
Po zimě tělo volá po čerstvých vitamínech a lehčí stravě. Pojďme oživit náš jídelníček jarními bylinkami a sezónní zeleninou. Přinášíme tři skvělé recepty, které vám dodají energii, zdraví a dobrou náladu.