Preeklampsie je vážná komplikace těhotenství, nemoc, kterou je nutné podchytit co nejdříve, protože její zanedbání může vážně ohrozit nejen matku, ale i dítě. Příčiny vzniku a rozvoje tohoto syndromu jsou multifaktoriální a doposud nejsou úplně objasněny příčiny jejího vzniku. Naopak poměrně mnoho údajů máme o predispozičních faktorech, tedy rizikových skupinách budoucích matek, které je nutné velmi pečlivě sledovat. Mezi rizikové kategorie rodiček patří:
- Výskyt tohoto stavu v bližší rodině
- Obezita
- Vícečetné těhotenství
- Věk rodičky pod 18 let
- Věk rodičky nad 30 let
- Porucha výživy před těhotenstvím
- Silný deficit vitaminů v počátcích těhotenství
- Oplodnění formou asistované reprodukce
To, že se zrovna vy nacházíte v této kategorii, ještě neznamená, že se musíte nějak obávat. Naše preventivní lékařské prohlídky jsou na odhalení a prevenci této komplikace dobře připraveny. Sleduje se pravidelně krevní tlak nastávající matky. Také se v pravidelných intervalech analyzuje přítomnost bílkovin v moči, jejichž zvýšení je dobrým ukazatelem počínajících obtíží. U rizikových rodiček se již také hned v prvním trimestru dá poměrně přesnou laboratorní diagnostikou stanovit ukazatel sFLT-1/PLGF, který je velmi přesný v predikci i v odlišení od jiných zdravotních komplikací těhotenství, například těhotenské cukrovky.
Vznik a příznaky preeklampsie
Preeklampsie se týká výhradně těhotných žen. V jejím projevu hraje důležitou roli vadná činnost placenty, kde se krevní oběh nedostatečně spojí s matčiným krevním oběhem a tím dochází k nedostatečnému okysličení plodu. Plod sám pak začíná produkovat látky na zvýšení krevního oběhu matky. Roste krevní tlak a s ním přichází i poškození jater, a především matčiných ledvin, což se zase projeví na analýze ranní moči.
U matky zaznamenáváme zvýšení krevního tlaku, otoky a křeče dolních končetin (můžou být i z jiných důvodů) poškození vnitřních orgánů, únava a dušnost matky a jednou z nejvážnějších komplikací je pak tzv. HELLP syndrom, spojený s rozpadem červených krvinek.
Plodu se rovněž nevede dobře, navenek lze pozorovat tzv. stagnaci plodu, kdy jeho přirozený vývoj měřením základních parametrů na ultrazvuku neodpovídá kalendářnímu datu početí a stadiu těhotenství.
Preeklampsie nerozpoznaná a neléčená by mohla vést až k bezprostřednímu ohrožení života matky ve formě vzácné, ale smrtelně nebezpečné eklampsie, komplikace s celotělovými křečemi, úpornými bolestmi hlavy až ztrátou vědomí a selháním životně důležitých orgánů.
Prevence a léčení preeklampsie
Nejúčinnější a zároveň až banálně jednoduchou terapií při podezření na preeklampsii je pravidelné užívání nízkých dávek kyseliny acetylsalicylové v minimální koncentraci kolem 100 mg, které je bezpečné pro matku i plod a dokáže velmi jednoduše odvrátit riziko této komplikace. Pozor! Nikdy si neordinujte sama acylpyrin bez porady s lékařem. Nejenže to není odůvodněné, ale je to nezodpovědné a mohla byste se předávkovat. Jedna volně prodejná tableta má totiž až 500 mg účinné látky.
Preeklampsie je vážná, ale zcela zvládnutelná komplikace. Nemusí nám vůbec obavami kazit těhotenství, ani radost z přírůstku v rodině. Máme skvělé preventivní zdravotnictví, které v rámci těhotenských poraden na tuto komplikaci myslí a dokáže ji včas podchytit.
Vaše doktorka kamarádka
Gianna Conti