Podstata šťávových diet
Pokud chceme dodat tělu jarní dávku energie v podobě kousků ovoce a zeleniny odšťavených nebo mixovaných ve formě smoothie, neděláme nic špatného. Ovoce, zelenina, semínka a oříšky jsou působením mechanické síly rozrušeny (dezintegrovány), uvolní se tím mnohé skryté nutriční poklady a do těla je dostaneme v tekuté podobě, nejlépe v syrovém stavu. Mnoho propagátorů tohoto trendu má za to, že je to nejkratší cesta k regeneraci organismu. Nepopírejme dobrý úmysl za těmito dietami. Musíme si však i z tohoto trendu vzít jen to nejlepší a pro naše tělo nejvhodnější.
Klady šťávových diet
Největším kladem šťávových diet je snaha o uchování co největšího podílu vitaminů a minerálů. Zejména pro termolabilní (teplem rozložitelné) vitaminy je tento způsob šetrný. Vitaminy jsou navíc uchovány v komplexu s mnoha dalšími látkami, například antioxidanty ve formě rostlinných barviv. Konzumace tepelně neupravených šťáv má pozitivní vliv na mikrobiom střeva, i když tato změna je krátkodobá. Dalším kladem je nekomplikovaná konzumace, která nevyžaduje extra čas na přípravu, nezatěžuje trávicí systém těla, nezpůsobuje únavu po jídle. Nemusíme si nic namlouvat, dá se při ní také krásně dívat na filmy nebo hrát počítačovou hru. Relativní nekomplikovanost šťávové diety je výhodná, pokud opravdu na pravidelné stravování nemáme čas nebo pracujeme ve směnném provozu. Občerstvení ovocnou šťávou je významně efektivnější dobíječ energie než kofeinové a jiné energetické nápoje.
Zápory
Tekutá šťávová potrava s sebou nese také mnoho rizik. Nejironičtější je přitom fakt, že tuto dietu nebo detoxikaci podnikáme za účelem rychlého zhubnutí nebo odvodnění těla, ale samotné šťávy často mají tak málo kalorií, že se naše tělo okamžitě přepne do úsporného metabolismu a ještě mnoho dnů po ukončení tohoto experimentu bude poctivě ukládat každičkou kalorii do tuku.
Dalším velkým nedostatkem tohoto dietního principu je až tragický nedostatek bílkovin. Tedy zejména v případě, že se popíjením ovocných a zeleninových džusů hodláme živit více než dva tři dny. Tělo začne čerpat ze svých bílkovinných rezerv (svaly) a nepovšimnutou nenechá rozhodně ani imunitu.
Velmi nešťastná je snaha „léčit“ se pouze tekutou šťávovou dietou u onkologických nemocí. Zde tělo potřebuje hodně síly na boj s nemocí a razantní změna i restrikce kalorií mu více uškodí, než prospěje. Paradoxní je také situace, kdy tím, že potravu nežvýkáme, tělo neuvolní dostatek slin ani trávicích enzymů, a samotná ovocná nebo zeleninová šťáva tak může trávicí trakt spíše poškodit svým odlišným pH. Pozor by měli dát zejména lidé s erozemi jícnu a žaludku, diagnostikovanými vředy a záněty střeva.
KLADY
- Vysoký podíl vitaminů v biologicky hodnotné formě
- Vysoký podíl minerálů a jejich rozmanitost
- Dobrá vstřebatelnost živin
- Pozitivní vliv na mikrobiom
ZÁPORY
- Nedostatek kalorií
- Nedostatek bílkovin
- Rychlý průchod trávicím traktem
- Nedostatečný objem nestravitelné vlákniny
- Kolísání hladiny krevního cukru
- Vysoké riziko jo-jo efektu