Již od dob slavné Atkinsovy diety, později Dukanovy a všemožných keto diet, víme, že zejména v radikální počáteční fázi, kterou charakterizuje vysoký denní příjem bílkovin a nízký až zanedbatelný příjem sacharidů, jsou na váze těla poměrně rychle znát výsledky. Ale co když minimálně polovina úspěchu těchto diet je vlastně jen důsledná restrikce kalorií doplněná o intenzivní cvičení, o kterém se již tolik nemluví?
Keto diety pracují s principem, že naše tělo dokáže energii vyrobit nejen spalováním sacharidů, ale i spalováním tuků. To je pravda. Děje se to ve fázi ketózy, kdy se spalují mastné kyseliny. Při drastickém omezení škrobů a cukrů v potravě tělo sáhne nejdřív po rezervě v podobě jaterního a svalového glykogenu (složitějšího škrobu). Spálením zásob glykogenu najednou skokově poklesne i tělesná váha.
Pár kilogramů za pár dní? Skvělá motivace pro další hubnutí. V pozadí je ale prozaický fakt. Glykogen váže v těle vodu. Litry vody. Je to jednoduché: žádný glykogen, žádná voda ve tkáních. Mimochodem, zrovna tento princip je využíván u mnoha sportovních disciplín, kde jsou váhové kategorie důležité.
Po motivačním začátku následuje u každého delší fáze spojená se zpomalením hubnutí, vyčerpáním duševních a tělesných sil. Je to trnitá cesta plná chyb v příjmu látek důležitých pro správnou funkci metabolismu. Kromě zoufalé touhy (tzv. „bažení“) po sacharidech se často dostavuje únava, fyzická i psychická vyčerpanost, podrážděnost a nervozita. Mnozí se uchýlí k vyšší konzumaci kofeinu v kávě a nízkoenergetických nápojích. Úbytek na váze pokračuje bez fyzické aktivity téměř neznatelně, až se motivace hubnoucího vyčerpá a on to vzdává. Jojo efektem končí vysoké procento těchto diet.
KLADY
- Rychlý úbytek na váze
- Dostatečný příjem bílkovin
- Omezení cukru ve stravě
- Zvýšená konzumace syrové zeleniny
ZÁPORY
- Deficit vitaminů, především vitaminů skupiny B
- Negativní změna mikrobiomu střeva a její důsledky
- Poškození ledvin a cévního systému překyselením
- Nestabilita psychiky, vliv na duševní výkonnost, soustředění